Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Kája Saudek

Český malíř a komiksový kreslíř, nejvýraznější osobnost české komiksové scény druhé poloviny 20. století.

Sázava (řeka)

Nejmalebnější česká řeka, oblíbená vodáky a trampy, pravý přítok Vltavy.

Sázavský klášter

Bývalý benediktinský klášter v městečku Sázava ve středních Čechách, známý především jako centrum staroslověnského písemnictví a cyrilometodějské kulturní tradice v Čechách.

Sběratelství

Celosvětově oblíbený koníček. Věnují se mu jednotlivci i instituce a vyhledávané jsou jak tradiční oblasti jako filatelie, tak různé oblasti podléhající aktuálním trendům. Z těch je v českém prostředí ikonické například sbírání „céček“ v 80. letech 20. století.

 

Sedláci u Chlumce (dopadnout jak sedláci u Chlumce)

Přirovnání označující situaci, kdy se člověku něco naprosto nepovedlo, nebo dopadl natolik zle a nešťastně, že už hůře dopadnout nemohl. Váže se ke střetu mezi vzbouřenými sedláky a císařskou armádou 26. 3. 1775.

Sedm v říjnu

Umělecká skupina mladé generace českých umělců, během svého krátkodobého působení v letech 1939–1941 reagovala na začínající válku.

Jakub Seifert

Herec, režisér a divadelní ředitel. Stal se hvězdou českého pozdně romantického divadla, které se vyznačovalo především kultem krásné formy a estetického účinkování typického pro tvorbu generace lumírovců.

Jaroslav Seifert

Básník, spisovatel, novinář, překladatel, držitel Nobelovy ceny za literaturu (1984) a vůdčí představitel české avantgardy. Stál v počátcích poetismu. Měl komplikovaný vztah ke komunistickému režimu, patřil k prvním signatářům Charty 77.

 

Miroslav Sekera

Klavírista, ve třech letech se začal učit souběžně hře na klavír i housle, v sedmi si zahrál postavu malého Mozarta v oscarovém filmu Miloše Formana Amadeus. Vyniká ve své generaci všestranným přístupem ke koncertnímu vystupování a každodenní hudební praxi.

 

Ondřej Sekora

Významný ilustrátor, kreslíř, redaktor, novinář, karikaturista, velmi nadaný spisovatel s osobitým stylem a autor příběhů o Ferdovi Mravencovi a brouku Pytlíkovi.

Josef Sekyra

 

Český geolog, horolezec, cestovatel, dobrodruh, polárník a světově respektovaný vědec. Jako první Čechoslovák stanul v roce 1969 na jižním pólu.

Divadlo Semafor

Pražské divadlo původně spojené výhradně s tvorbou Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra a žánrem tzv. autorského divadla písniček.

Sestry věčné radosti

Česká odnož americké organizace Sisters of Perpetual Indulgence. Propaguje péči o zdraví a aktivně podporuje příslušníky komunit LGBTQIA+, a to především v oblasti prevence HIV/AIDS.

Sexistické prasátečko

Cena, respektive anticena, pro genderově diskriminační reklamy, které představují ženy pouze jako sexuální objekty či které se uchylují k sexismu.

Seznam.cz

Český internetový portál а největší vyhledávač v České republice. Provozuje více než patnáct různých webových služeb, mimo jiné Seznam.cz, Email.cz a Firmy.cz. Emailová adresa s koncovkou @seznam.cz je v České republice jednou z nejpoužívanějších.

Martha Schichtová

Cestovatelka a filmařka, jedna ze dvou československých žen, které před druhou světovou válkou absolvovaly cestu kolem světa.

 

 

Jakub Schikaneder

Významný malíř, krajinář, ilustrátor a výtvarný pedagog, označovaný za jednoho z nejnadanějších akademiků přelomu 19. a 20. století. Patřil do tzv. generace Národního divadla.

Bohuslav Schnirch

Jeden z nejnadanějších a nejvýznamnějších sochařů generace Národního divadla, který svými skulpturami mistrně doplňoval projekty mnoha českých i zahraničních architektů.

Evald Schorm

Přední český filmový, televizní a divadelní režisér a scénárista, uznávaný i v zahraničí. Jedna z nejvýznamnějších osobností nové vlny. Díky svému novátorskému přístupu k filmu i divadlu bývá označován za „filozofa české nové vlny“.

Josef Schulz

Významný český architekt a pedagog, autor klíčových veřejných budov 19. století, např. Národního divadla.

Zobrazeno 1381 - 1400 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.