Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Šumavská ovce

Plemeno ovcí českého původu, které geneticky vychází z české ovce selské. Vyznačuje se vlnou se stříbřitým leskem a dobrými pastevními vlastnostmi. Patří mezi plemena s trojstrannou užitkovostí, tedy pro zisk masa, mléka a vlny.

 

Josef Šusta

Historik, čelný představitel tzv. Gollovy školy. Proslul jako autor vynikajících dějinných syntéz a jako jeden z průkopníků hospodářských dějin v české historiografii.

Max Švabinský

Malíř, grafik a rytec, talentovaný a uznávaný portrétista. Byl obdivován pro svou preciznost, mimořádné kreslířské dovednosti a pestrost grafických technik. Stal se oficiálním umělcem, dekorovaným hned několika politickými režimy.

Švandovo divadlo na Smíchově

Městem zřizovaná pražská činoherní scéna, sídlí v budově s dlouhou divadelní historií ve Štefánikově ulici.

Jan Švankmajer

Filmový režisér, animátor a výtvarník, přední osobnost českého pozdního surrealismu ve filmu a výtvarném umění. Patří k nejlepším světovým animátorům a v zahraničí je jedním z nejuznávanějších českých filmových tvůrců.

Antonín Švehla

Jeden z nejdůležitějších politiků meziválečného Československa spojený s agrární stranou. Ministerský předseda tří československých vlád (1922–1929).

Josef Švejk

Fiktivní postava z děl Jaroslava Haška, především ze čtyřdílného románu Osudy dobrého vojáka Švejka (1921–1923), která vstoupila do české kulturní tradice. Jeho nejznámější výtvarné zpodobnění pochází od ilustrátora Josefa Lady.

Jan Švejnar

Česko-americký ekonom a vysokoškolský pedagog.

Jan Šverma

Československý novinář a komunistický politik, poslanec Národního shromáždění, účastník Slovenského národního povstání, v průběhu povstání padl. 

 

 

Jiřina Švorcová

Filmová, divadelní, televizní a rozhlasová herečka, recitátorka. Známá především jako typická představitelka ženských hrdinek v normalizačních seriálech Československé televize.

T-klub

Jeden z mála pražských klubů zaměřených na homosexuální klientelu v období komunistického režimu.

Tábor

Okresní město s více než 34 tisíci obyvateli v severní části jižních Čech, druhé největší město kraje a oblíbený turistický cíl, známý především díky své husitské minulosti a množství historických památek.

Václav Talich

Světově proslulý český dirigent, houslista a hudební pedagog. Šéfdirigent České filharmonie a zakladatel Českého komorního orchestru.

Tančící dům

První pražská porevoluční stavba od významného světového architekta, která získala svůj název podle dvou nárožních věží, připomínajících taneční pár. Stavba se stala jedním ze symbolů Prahy a významným turistickým bodem.

Tančík AH-IV

Lehké obrněné vozidlo vyráběné v letech 1936–1950 firmou ČKD. Představovalo jeden z nejpokročilejších strojů své třídy a bylo úspěšně exportováno do několika zemí.

Taneční

Kurzy tance a společenské výchovy – tradiční součást výchovy mládeže v českých zemích.

Tatra 11

První kopřivnický automobil vyráběný automobilkou Tatra mezi lety 1923–1926. Byla u něj použita dodnes aktuální unikátní „tatrovácká koncepce“ podvozku.

Tatra 111

Nákladní vozidlo původně sestavené pro Wehrmacht, které však sloužilo především k budování socialismu.

Tatra 30

Elegantní vůz automobilky Tatra, který doplnil řadu úspěšných modelů této společnosti.

Tatra 52

Jeden z mála českých automobilů vyráběných v Německu, využívaný hojně československou státní správou.

Zobrazeno 1581 - 1600 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.