Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Český film (113 záznamů)

Josef Abrhám

Oblíbený filmový a divadelní herec, v 60. až 80. letech 20. století patřil k nejobsazovanějším filmovým a televizním hercům v Československu.

Český animovaný film

Filmová tvorba vznikající různými technikami, nejčastěji rozpohybováním kreslených obrázků, loutkových postaviček či počítačových modelů. Česká škola animovaného filmu patří k nejvýznamnějším tuzemským přínosům světové kinematografii.

Lída Baarová

Filmová a divadelní herečka evropského významu. Je považována za jednu z nejkrásnějších hvězd filmového plátna v meziválečném období 20. století.

Filmové studio Barrandov

Největší a nejstarší filmové ateliéry v Česku a jedny z největších v Evropě. Vyhledávané studio pro tuzemskou i zahraniční filmovou produkci, přezdívané někdy také „Hollywood Východu“.

Jiřina Bohdalová

Filmová, televizní a divadelní herečka, konferenciérka, moderátorka, vypravěčka pohádek. Jedna z nejoblíbenějších českých komediálních hereček druhé poloviny 20. století.

Studio Bratři v triku

Významné studio kresleného filmu, úzce spjaté s tzv. českou školou animovaného filmu. Je nejstarším a největším českým studiem svého druhu a jeho tvorba je vysoce oceňována i v zahraničí.

Jana Brejchová

Slavná filmová a divadelní herečka evropského formátu, největší česká filmová hvězda druhé poloviny 20. století. Pro svou krásu a charisma byla často nazývána „česká Bardotka“.

Vlastimil Brodský

Slavný český divadelní, filmový, rozhlasový, televizní herec a dabér, známý i v zahraničí. Proslavil se jako představitel ostýchavých, antihrdinských, zasněných a melancholických postav, ale také jako vypravěč rozhlasových pohádek.

Vlasta Burian

Divadelní a filmový herec, komik, mim, imitátor, zpěvák, spisovatel, divadelní ředitel, podnikatel a sportovec, známý i v zahraničí. Jeden z nejslavnějších a nejoblíbenějších českých prvorepublikových herců, přezdívaný také „král komiků“.

Petr Čepek

Jeden z nejvýznamnějších a nejvýraznějších českých divadelních, filmových a rozhlasových herců.

Český dabing

Pro české prostředí typická jazyková úprava filmu, překlad, při kterém jsou původní dialogy v cizojazyčných filmech a televizních pořadech přemluveny do místního jazyka. Druh hlasového herectví.

Dokumentární film

Forma zpracování filmu, která má na rozdíl od hraného filmu za cíl především zachytit, zhodnotit a zprostředkovat skutečnost. Je pro ni zvláště charakteristická autentičnost, proto bývá často mylně spojována s publicistikou a zpravodajstvím.

Tatiana Dyková (dříve Vilhelmová)

Filmová, divadelní a televizní herečka, dabérka. Jedna z nejobsazovanějších a nejoblíbenějších českých hereček současnosti.

Heinz Edelmann

Severočeský rodák, česko-německý výtvarník, kreslíř, designer, ilustrátor a animátor. Do povědomí světové veřejnosti se zapsal jako tvůrce animovaného filmu Žlutá ponorka.

Květa Fialová

Divadelní, filmová a televizní herečka, dabérka a vypravěčka. Patří k nejznámějším, nejobsazovanějším a nejoblíbenějším českým herečkám druhé poloviny 20. století.

Český film 30. let 20. století

Ve 30. letech 20. století se k vizuálnímu filmu připojil synchronní zvukový doprovod. V českém prostředí je toto období charakterizované také nástupem filmové avantgardy.

Český film po roce 1989

Česká kinematografie po zhroucení komunistického režimu a rozdělení Československa. Filmová produkce po privatizaci a návratu do soukromého vlastnictví.

Český film v letech 1939–1945

Český film v období druhé světové války, jenž byl ovlivněn politikou a propagandou nacistického Německa. Tuzemské filmové ateliéry sloužily k výrobě německých filmů a kina na území Čech a Moravy se stala odbytištěm německé produkce.

Český film v letech 1946–1956

Filmová tvorba v Československu po druhé světové válce, která byla poznamenána znárodněním, silným vlivem Sovětského svazu a komunistickým totalitním režimem.

Český film v letech 1956–1989

Filmovou tvorbu po roce 1956 již charakterizuje nástup nové vlny a nové tvůrčí generace. Po roce 1968 bylo toto tvůrčí období přerušeno nastolením normalizace a nástupem cenzury trvající až do roku 1989.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 113

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.