Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Středověk (86 záznamů)

Vršovci

Rod českých velmožů, jehož členové v 10.–12. století významně ovlivňovali dějiny českého státu. Jsou popisováni jako jedni z úhlavních nepřátel Přemyslovců v období raného středověku.

Záviš z Falkenštejna

Český šlechtic z rodu Vítkovců. Charismatický a talentovaný politik, který je jednou z nejznámějších a nejkontroverznějších českých osobností 2. poloviny 13. století a oblíbeným hrdinou umělecké literatury.

Jindřich Zdík

Biskup olomoucký v letech 1126–1150. Významný církevní hodnostář a diplomat evropského věhlasu. Svými aktivitami přispěl k rozvoji církve a kulturního života v českých zemích a k posílení moci českého knížete.

 

Zdislava z Lemberka (česká světice)

Šlechtična, která se zasloužila o rozšiřování dominikánského řádu v českých zemích. Byla prohlášena českou světicí a patronkou rodin, kongregace sester dominikánek, liberecké diecéze a Libereckého kraje.

Země Koruny české

Historický státní útvar zahrnující země pod svrchovaností českého krále. Dnes je pojem země Koruny české často používán jako jeden z názvů historického českého státu.

Zikmund Lucemburský

Český král v letech 1436–1437, uherský král v letech 1387–1437, římský král v letech 1410–1433 a římský císař v letech 1433–1437. Jeden z nejdémonizovanějších, ale zároveň nejvýznamnějších panovníků českých středověkých dějin.

Zobrazeno 81 - 86 záznamů
z celkového počtu 86

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.