Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Vynálezy (11 záznamů)

Stanislav Brebera

Český fyzik a chemik. Spoluvynálezce Semtexu, plastické trhaviny oranžové barvy, patřící k nejznámějším českým výrobkům, která našla uplatnění jak v civilním, tak vojenském sektoru.

Jaroslav Heyrovský

Český fyzikální chemik a vynálezce, autor polarografické metody a elektroanalytické metody. První Čech, jemuž byla udělena Nobelova cena. Zásadním způsobem ovlivnil obor fyzikální chemie v Československu i ve světě.

Antonín Holý

Český vědec světového významu, vyvinul mj. preparáty, které léčí pacienty nakažené virem HIV a onemocněním AIDS.

Kostka cukru

Vynález, ke kterému získal roku 1843 patent ředitel rafinérie na cukr Jakub Kryštof Rad.

Měkké kontaktní čočky

Jeden z nejznámějších českých vynálezů, který dnes používá více než 100 mil. lidí na celém světě. S návrhem přišel český vynálezce Otto Wichterle, který první čočky vytvořil pomocí stavebnice Merkur.

Mojmír Petráň

Český vědec a vynálezce převratného mikroskopu (konfokálního) s dvojitým řádkováním, který přispěl k rozvoji molekulární buněčné biologie. Umožnil pozorovat živou tkáň, aniž je potřeba ji řezat. Je čestným členem Royal Microscopical Society v Oxfordu.

Polarografie

Královna mezi analytickými metodami. Polarografie se dnes používá všude, kde je potřeba určit příměs či obsah nejrůznějších látek.

Václav Prokop Diviš

Český katolický kněz, přírodovědec a vynálezce. Při pokusech zabránit bouřce bezděčně vynalezl první uzemněný bleskosvod.

Josef Ressel

Všestranný vynálezce česko-německého původu. Jeho jméno je spojováno s vynálezem lodního šroubu, ale stal se známým i jinými objevy, například přenosným optickým polním telegrafem pro armádu, kapalinovým kompasem, pneumatickou listovní poštou, kompenzačním kyvadlem a mnoha dalšími. 

Erich Roučka

Český průmyslník, technik a vynálezce, přezdívaný též „moravský Edison“. Založil první středoevropskou továrnu na výrobu elektrických měřicích přístrojů.

Ruchadlo

Vynález bratranců Veverkových, který milionům lidí po celém světě usnadnil práci na poli.

Zobrazeno 1 - 11 záznamů
z celkového počtu 11

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.