Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Jaderná elektrárna Temelín

Jedna ze dvou jaderných elektráren, díky nimž Česko nemusí dovážet elektřinu. Představuje jedinečnou kombinaci dvou různých technologických řešení – sovětského a amerického.

Jagellonci

Původem litevský panovnický rod, jehož příslušníci vládli v českých zemích v letech 1471–1526.

Jan Blažej Santini-Aichel

Jeden z nejvýznamnějších představitelů české barokní architektury. Proslavil se především svým unikátním stylem zvaným barokní gotika.

Jan Langhans

Významný portrétní ateliérový fotograf sklonku 19. a 20. století a majitel patrně nejznámějšího fotoateliéru, který sídlil v Praze ve Vodičkově ulici.

Jan Lucemburský

Český král v letech 1310–1346. Byl prvním panovníkem dynastie Lucemburků na českém trůně a otcem nejslavnějšího českého panovníka Karla IV. Rozporuplně vnímaný panovník, který je dnes nazýván „král cizinec“ a „král diplomat“.

Jan Mulač

Jeden z prvních fotografů, kteří systematicky fotografovali události v pražských ulicích. Jeho pražský ateliér byl v 80. letech 19. století jedním ze středisek pražského společenského života.

Jan Roháč z Dubé

Husitský hejtman, blízký spolubojovník Jana Žižky a vůdce posledního odboje husitských radikálů proti králi Zikmundovi.

Jan Rokycana

Husitský kněz, teolog, kazatel a zvolený český arcibiskup (papežem nebyl nikdy uznán), který zásadním způsobem ovlivnil vznik a podobu utrakvistické církve.

Jan Ságl

Propagátor barevné fotografie v Čechách. Proslavil se fotografiemi legendárních kapel The Primitives Group a The Plastic People of the Universe.

 

Jan Sarkander (český světec)

Byl římskokatolický kněz působící na Moravě, byl umučen protestantskými funkcionáři během náboženských sporů stojících na počátku tzv. Třicetileté války. V roce 1995 byl svatořečen. Představuje zřejmě nejkontroverznějšího světce českých zemí.

Jan Saudek

Nejznámější český fotograf současnosti. Kromě kontroverzní tvorby na sebe upoutal také řadou skandálů v osobním životě.

 

Jan Šibík

Fotoreportér známý svými fotografiemi z válečných konfliktů. Vyhrál třetí místo v prestižní soutěži World Press Photo a dvakrát první místo v české obdobě Czech Press Photo.

Jan Tomáš

Pražský fotograf, který portrétoval významné herecké osobnosti své doby a zároveň jejich hlasy zaznamenával jako jeden z prvních na fonografické válečky.

Jan Žižka

Jeden z nejvýznamnějších českých vojevůdců. Jako velitel husitských vojsk zásadním způsobem přispěl k úspěchu husitské revoluce a stál u zrodu husitské vojenské doktríny. Zvítězil ve všech bitvách, které v čele husitských vojsk svedl.

Jana Novotná

Česká tenistka, vítězka Wimbledonu 1998, medailistka z olympijských her v tenisové dvouhře i čtyřhře.

Leoš Janáček

Skladatel, hudební teoretik, folklorista a dirigent, ceněný především pro nezvyklou melodiku vycházející z lidové hudby moravských regionů, zejména Slovácka a Lašska.

Pavel Janák

Významný český architekt a teoretik, jeden ze spoluzakladatelů české moderní architektury.

Zámek Jánský Vrch

Hrad přestavěný na zámek a dominanta města Javorníku, nacházejícího se v nejsevernějším cípu českého Slezska.

Jan Janský

Český sérolog, neurolog a psychiatr. Nejvíce jej proslavila klasifikace čtyř základních krevních skupin a objev čtvrté krevní skupiny.

Jantarová stezka

Označení pro prastarou obchodní cestu spojující sever Evropy se Středomořím (severní Itálie). Název je odvozen od nerostné látky jantaru (zkamenělina pryskyřice), který byl na této trase jedním z hlavních obchodních artiklů.

Zobrazeno 601 - 620 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.