Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Polyxena z Lobkovic

Česká šlechtična původem z rodu Pernštejnů, označovaná ve své době za „první dámu Království českého“. Díky mimořádnému vzdělání, vlivu a bohatství, které dokázala nashromáždit, se řadila mezi nejrespektovanější osobnosti své doby.

Bohdan Pomahač

Úspěšný český plastický chirurg trvale působící v USA. Jako první na světě provedl celkovou transplantaci obličeje.

 

Pomlázka

Prut spletený z vrbového proutí, kterým jsou o Velikonočním pondělí obřadně mrskány ženy a dívky. Tímto pojmem se také označuje zvyk šlehání pomlázkou obecně.

Pomník mistra Jana Husa

Jeden z nejvýznamnějších pomníků v Česku, spolu s dalšími objekty na Staroměstském náměstí v Praze je zařazen mezi národní kulturní památky.

Pomník svatého Václava

Jeden z nejznámějších pomníků v České republice, symbol české státnosti. Stojí v horní části Václavského náměstí v Praze. Je zařazen na seznam národních kulturních památek.

Klášter Porta coeli

Středověký klášter v obci Předklášteří, zhruba 2 km od města Tišnov. Jedná se o jednu z nejstarších a zároveň architektonicky nejhodnotnějších památek rané gotiky v České republice.

Paulina Pořízková

První česká topmodelka světového věhlasu považovaná za modelingovou tvář 80. let. Známá je z kampaní kosmetické značky Estée Lauder a plavkových vydání časopisu Sports Illustrated.

Posázavský pacifik

Železniční trať v blízkosti řeky Sázavy, které dali přezdívku čeští trampové. Těm divoká a krásná příroda, kterou trať prochází, připomínala severoamerickou transkontinentální trať, tzv. Pacifik. Největší slávu Posázavský pacifik zažil v meziválečném období tzv. první Československé republiky.

 

Posvícení

Tradiční slavnost, při níž se lidé těší z hojnosti pestrým a bohatým stravováním a taneční zábavou. Slovo posvícení označující dny plné blahobytu, hojnosti a veselí je hojně užíváno také v ustáleném slovním spojení, které sděluje, že stav blaženosti nebo chvíle, kdy se lidem daří, nemůže trvat nepřetržitě (není každý den posvícení).

Česká poštovní známka

Důležitá složka českého výtvarného umění, jež má velkou tradici, vysokou výtvarnou úroveň a kvalitu provedení a těší se zájmu filatelistů na celém světě.

Poutě

Nábožensky motivovaná procesí, která se svého největšího rozkvětu v českých zemích dočkala v období baroka. Dnes se tento pojem transformoval také do podoby jarmarků s atrakcemi, jakými jsou např. kolotoče či houpačky.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Poutní kostel u města Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina, zapsaný na seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO. Výjimečná rozmanitost tvarů a nepřeberné množství skrytých významů z něj činí jedno z mistrovských děl evropské barokní architektury.

Pozemní lanová dráha na Dianu

Nejmladší lanová dráha v Karlových Varech.

Praděd

Pátá nejvyšší hora České republiky a nejvyšší hora Moravy a Slezska, častý cíl turistů. Je zde umístěn televizní vysílač s rozhlednou, který je nejvyšším bodem České republiky vůbec.

Praga (automobilka)

Třetí největší prvorepubliková automobilka, vyráběla osobní automobily, nákladní auta, motocykly, letadla a zemědělskou a vojenskou techniku. Současný majitel značky, firma Praga-Export s.r.o, opět produkuje automobily.

Praga Alfa (1913-1922)

Série z řady československých automobilů Alfa z pražské továrny Praga, vyráběných mezi lety 1913 a 1942.

Praga Alfa (1928–1942)

Třetí série z řady československých automobilů Alfa z pražské továrny Praga, vyráběných mezi lety 1913 až 1942.

Praga E-114

Československý jednomotorový letoun, který vyráběla firma ČKD Praga ve 30. letech 20. století ve Velké Británii.

Praga Grand 8

Luxusní vůz vyráběný stejnojmennou automobilkou, který sloužil nejvyšším politickým představitelům meziválečného Československa.

Praga Piccolo

Před druhou světovou válkou nejrozšířenější automobil na československých silnicích. V roce 1938 byl na výstavě v Ženevě oceněn jako nejhezčí automobil.

Zobrazeno 1221 - 1240 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.