Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: LGBTQIA+ (27 záznamů)

A-klub

První pražský klub zaměřený na lesbickou komunitu. Působil na sklonku prvního a počátku druhého tisíciletí na Žižkově. Kromě zábavných akcí pořádal vernisáže či politické debaty a podporoval i sportovní akce.

Alt*Pride

Antikapitalistický a antikomerční festival LGBTQIA+ kultury, nabízející alternativu ke známé události Prague Pride. Poprvé byl uspořádán v roce 2016.

Batex

Klubovna, kavárna a restaurace, nejznámější a nejoblíbenější veřejný prostor 30. let 20. století určený homosexuální klientele. Dlouhodobě představoval také symbol pražské homosexuální společnosti.

Cena Genderman

Iniciativa organizace Otevřená společnost s cílem upozornit na projevy sexismu ve veřejném prostoru. Soutěž vrcholí předáním cen Genderman roku pro muže, kteří nejaktivněji bojují za rovnoprávnost pohlaví.

Centrum queer paměti

Neziskové pracoviště shromažďující a zpřístupňující veřejnosti veškeré doklady a předměty,jež souvisejí s queer historií na území České republiky.

Česká literatura LGBTQIA+ po roce 1989

Literatura, kterou tvoří příslušníci LGBTQIA+ komunity, nebo ta, která řeší jejich problémy.

Feminismus

Kulturní, společenská a politická hnutí s cílem prosazovat přítomnost a aktivitu žen v rozmanitých veřejných oblastech. Tradice ženských spolků sahá až do 30. let 19. století.

Hlas sexuální menšiny (časopis)

První časopis vydávaný na území dnešní České republiky, který byl zaměřen na neheterosexuální občany a k jehož hlavním cílům patřil boj za zrušení trestnosti homosexuality, emancipace a spojení všech příslušníků sexuálních menšin.

Jsme fér

Iniciativa vzniklá v roce 2017, která usiluje o zrovnoprávnění LGBTQIA+ osob v České republice. Soustředí se především na uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry.

Kamarád

Časopis zaměřený na homosexuální menšinu, jeden z prvních svého druhu vydávaných na území dnešní České republiky. Jeho první číslo vyšlo tiskem v roce 1932 v Brně.

Kvér

Diskuzní magazín stanice Radio Wave věnovaný queer tématům, intimitě a sexualitě obecně. Jediný pořad s touto tematikou vysílaný stanicí Českého rozhlasu.

LGBTQIA+ tisk v České republice

Časopisy tematicky zaměřené na komunitu LGBTQIA+. První tiskoviny tohoto druhu na území České republiky se datují do 30. let 20. století. Po roce 1989 často sloužily jako publikační platforma různých spolků.

Logos

České ekumenické křesťanské sdružení LGBTQIA+ komunit s cílem jejich integrace do církve a do společnosti.

Martin Putna

Český literární historik a vysokoškolský učitel, vedoucí autorského týmu kolektivní monografie Homosexualita v dějinách české kultury z roku 2011, první publikace o historii homosexuality v české literatuře, výtvarném umění, divadle a filmu.

Mezipatra

Mezinárodní filmový festival zaměřený na filmy s LGBTQIA+ tematikou. Koná se nepřetržitě od roku 2000 každý podzim v Praze a v Brně.

Prague Pride

Souhrnné označení všech událostí s tematikou LGBTQ, jež se konají každé léto v Praze. Jeden z největších festivalů v České republice, vrcholící slavnostním průvodem hrdosti.

Promluv

Ženský spolek a zároveň časopis s lesbickou tématikou vzniklý v polovině 90. let 20. století. Jeho název navazuje na antologii lesbické poezie Promluv z roku 1992.

Proud

Nezisková organizace podporující LGBTQIA+ komunitu. Uděluje také ceny bePROUD.

Registrované partnerství v České republice

Zákon o registrovaném partnerství byl schválen v roce 2006 a tím se Česko stalo první zemí bývalého tzv. východního bloku, jež uzákonila vztahy párů stejného pohlaví.

Sestry věčné radosti

Česká odnož americké organizace Sisters of Perpetual Indulgence. Propaguje péči o zdraví a aktivně podporuje příslušníky komunit LGBTQIA+, a to především v oblasti prevence HIV/AIDS.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 27

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.