Jeden z nejvýraznějších současných českých filozofů a sociologů, žijící v Itálii a v Česku, žák Jana Patočky.
Literární historik, kritik a esejista, komparatista, romanista a překladatel. Podílel se na obnově zájmu o barokní kulturu a na dalších literárních a společenských aktivitách.
Český přírodovědec, fyzik a pedagog v oblasti rentgenové spektroskopie a atomové fyziky, zakladatel Spektroskopického ústavu na Univerzitě Karlově.
Československý germanista, literární historik a kritik, diplomat, působící v Československu a ve Velké Británii.
Český vědec světového významu, vyvinul mj. preparáty, které léčí pacienty nakažené virem HIV a onemocněním AIDS.
Světoznámý český lékař a antropolog, většinu života prožil v USA, ale vždy byl českým vlastencem a mecenášem antropologického výzkumu v Československu.
Český jezuita, misionář, cestovatel a především lékárník, léčitel a botanik. Muž, který propůjčil své jméno kaméliím.
Česko-americký numerický matematik, astronom a astrofyzik, který proslul i v oblasti balistiky a aerodynamiky. Proslavil se studiem Měsíce a zákrytových proměnných dvojhvězd.
Významný český polyhistor, vědec, lékař, fyzik, matematik, astronom a filozof pobělohorské doby, přezdívaný „pražský Hippokrates“, „český Galileo Galilei“, „český Platon“ či „lanškrounský Archimedes“. Objevil rozptyl světla a poprvé vyjádřil myšlenku o vlnové povaze světla.
Botanik, učitel a opat augustiniánského kláštera v Brně. Zakladatel principů dědičnosti, které se staly základem nauky o genetice. Prokázal, že vlastnosti přecházejí od rodičů k jejich potomkům matematicky předvídatelným způsobem.
Český katolický kněz, teolog, biblista, orientalista, cestovatel, etnograf, geograf a spisovatel, nejvýznačnější evropský orientalista a arabista své doby.
Český filmový herec 30. a 40. let 20. století, představitel milovnických rolí, česko-německý chemik spolupracující s americkým NASA na vývoji raketoplánů.
Český vědec a vynálezce převratného mikroskopu (konfokálního) s dvojitým řádkováním, který přispěl k rozvoji molekulární buněčné biologie. Umožnil pozorovat živou tkáň, aniž je potřeba ji řezat. Je čestným členem Royal Microscopical Society v Oxfordu.
Literární a divadelní kritik, básník, historik a editor, přední programový mluvčí proletářské literatury počátku 20. století.
Známý československý lékař. Zakladatel moderní epidemiologické školy v Československu a autor konceptu epidemiologické bdělosti, který Světová zdravotnická organizace začala od roku 1968 používat jako základní metodu svého působení.
Český cestovatel, botanik, zahradník a sběratel přezdívaný „lovec orchidejí“ či „král orchidejí“.
Český geolog, horolezec, cestovatel, dobrodruh, polárník a světově respektovaný vědec. Jako první Čechoslovák stanul v roce 1969 na jižním pólu.
Český cestovatel, dobrodruh, etnograf, spisovatel a dokumentarista, čestný náčelník indiánského kmene Kikapú.
Literární, divadelní a výtvarný kritik, esejista, spisovatel a dramatik, vůdčí postava české moderny. Prosazoval nezávislost umění na mimoestetických vazbách a pojetí kritiky jako tvůrčí činnosti.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.