Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

+KK

Ustálená zkratka „plus kuchyňský kout“ označující, že kuchyně je v dispozici bytu umístěna v obytné místnosti, nikoliv samostatně.

2K Czech

Čeští vývojáři, kteří stojí za populární počítačovou hrou o mafiánech.

A-klub

První pražský klub zaměřený na lesbickou komunitu. Působil na sklonku prvního a počátku druhého tisíciletí na Žižkově. Kromě zábavných akcí pořádal vernisáže či politické debaty a podporoval i sportovní akce.

Hans von Aachen

Jeden z nejvýznamnějších německých malířů, který působil především na pražském dvoře císaře Rudolfa II., ovlivnil tvorbu mnoha umělců epochy manýrismu.

Aargh!

Komiksový sborník, má podobu každoroční revue. Vychází pravidelně od roku 2000 dodnes a částečně sjednotil českou komiksovou scénu.

ABC

Čtrnáctideník pro mládež, vychází již od roku 1957. Zaměřuje se především na popularizaci vědeckotechnických fenoménů, jeho součástí jsou však také kreslené komiksové seriály.

Josef Abrhám

Oblíbený filmový a divadelní herec, v 60. až 80. letech 20. století patřil k nejobsazovanějším filmovým a televizním hercům v Československu.

Joy Adamsonová

Ochránkyně přírody, malířka a spisovatelka českého původu působící v Africe. Je autorkou 17 anglicky psaných knih, které byly přeloženy do 25 jazyků. Světového ohlasu se dočkaly především její knihy Volání divočiny a Příběh lvice Elsy.

 

Palác Adria

Pozoruhodná pražská stavba provedená ve stylu rondokubismu, historické sídlo legendárního divadla Laterna magika.

Advent

Přibližně čtyřtýdenní období před Vánocemi, při němž se křesťanská církev připravovala na příchod Krista. Dnes je tento předvánoční čas charakteristický zejména adventními koncerty, rozsvěcením obecního stromu, vánočními trhy a přípravou dárků a cukroví.

 

 

Aero 30

Nejoblíbenější český předválečný veterán, který díky svému vzhledu dostal druhé jméno „český jaguár“.

Aero 500

Nejmenší československý předválečný vůz.

Aero 662

Automobil, který pro svou vysokou maximální rychlost snesl srovnání s Ferrari. Na československých silnicích jej bylo možné zahlédnout ještě čtvrtstoletí po ukončení výroby.

Aero A-10

První letadlo společnosti Československé státní aerolinie. Současně se jedná o první letadlo projektované pro civilní a dopravní účely.

Aero A-35

Malé československé dopravní letadlo vyráběné ve 20. letech 20. století, se kterým bylo zamýšleno přeletět Atlantský oceán.

Aero Ae-45

První československé letadlo, které přeletělo Atlantský oceán. Patří k nejúspěšnějším letounům vyváženým do zahraničí.

Aero HC-2 Heli Baby

První československý vrtulník vyrobený společností Aero Vodochody v 50. letech 20. století. Ve své době šlo o jeden z nejlehčích vrtulníků na světě.

Aero L-159 ALCA

Proudový letoun ve službě Armády ČR. První letoun své kategorie, který získal zkušenosti z boje proti Islámskému státu.

Aero L-29 Delfín

Cvičný proudový letoun vyráběný firmou Aero Vodochody v letech 1963–1974. Stal se prvním standardním letounem svého typu ve výzbroji států Varšavské smlouvy.

Aero L-39 Albatros

Cvičný proudový letoun vyráběný firmou Aero Vodochody v letech 1971–1996. I po téměř 50 letech od uvedení do služby je nejrozšířenějším cvičným proudovým letadlem na světě a symbolem úspěchu československého leteckého inženýrství.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.