Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Architektura 20. století (73 záznamů)

Oldřich Tyl

Významný funkcionalistický architekt, urbanista, průkopník a teoretik moderní architektury, patřil mezi nejdůležitější představitele české meziválečné avantgardy.

Tyršův most v Děčíně

Ocelový most postavený roku 1933 Škodovými závody, jenž nahradil dřívější řetězový most Císařovny Alžběty. Ve směru toku řeky Labe je posledním silničním mostem přes tuto řeku na českém území.

Uměleckoprůmyslové muzeum

Unikátní novorenesanční stavba muzejní instituce od architekta Josefa Schulze. Vyznačuje se výjimečnou uměleckou výzdobou exteriéru a interiéru, na níž se podílela celá řada předních českých výtvarníků.

Veletržní palác

Jedna z prvních monumentálních staveb funkcionalistické architektury podle projektu Oldřicha Tyla a Josefa Fuchse, která se stala důkazem vyspělosti české architektury a stavitelství své doby.

Vila Edvarda Beneše

Reprezentativní venkovská vila ze 30. let 20. století, kterou si nechal v Sezimově Ústí vybudovat bývalý československý prezident Edvard Beneš se svou manželkou Hanou. Areál zahrnuje rozsáhlou zahradu a vilu s původním interiérem.

Müllerova vila

Jedna z nejvýznamnějších evropských staveb moderní architektury meziválečného období od architekta Adolfa Loose a zároveň jeden z nejzdařilejších příkladů originálního prostorového řešení v architektuře.

Vila Tugendhat

Unikátní dílo jednoho ze zakladatelů moderní architektury, Ludwiga Miese van der Rohe. Patří mezi nejvýznamnější modernistické domy ve světovém měřítku.

Výstaviště v Brně

Pozoruhodný výstavní areál, který představuje velmi zdařilý a ucelený příklad české moderní architektury.

Wiehlův dům

Jedna z nejpozoruhodnějších novorenesančních staveb v Praze. Vyniká svými umělecky bohatými fasádami, výtvarnou výzdobou a uměleckoprůmyslovými detaily interiéru.

Zámek Lány

Zámecký komplex, jenž slouží jako prezidentské sídlo a dodnes je symbolem idejí demokratické republiky Tomáše Garrigua Masaryka.

Josef Zasche

Významný architekt a urbanista německého původu, působící převážně v Čechách v první polovině 20. století.

Ladislav Žák

Architekt a designér interiéru a nábytku, malíř a vysokoškolský pedagog. Věnoval se teoretickým otázkám v architektuře a propagoval propojení přírody a architektury.

Železniční viadukt u Krnska

První velký železniční most z betonu v Československu. Nachází se na trati mezi Benátkami nad Jizerou a obcí Vinec u Krnska.

Zobrazeno 61 - 73 záznamů
z celkového počtu 73

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.