Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Architektura 20. století (73 záznamů)

Karel Hubáček

Jeden z nejvýznamnějších českých architektů poválečného období, zakladatel Sdružení inženýrů a architektů (SIAL) v Liberci, autor televizního vysílače a hotelu Ještěd, držitel Perretovy ceny.

Husův sbor na Vinohradech

Unikátní sakrální stavba s dominantní zvonicí postavená pro Církev československou husitskou v konstruktivistickém stylu podle návrhu významného českého architekta Pavla Janáka.

Josef Chochol

Významný český kubistický architekt, urbanista, designér a teoretik architektury první poloviny 20. století.

Pavel Janák

Významný český architekt a teoretik, jeden ze spoluzakladatelů české moderní architektury.

Hotel a televizní vysílač na Ještědu

Jedna z nejoceňovanějších staveb v České republice, dominanta a symbol severních Čech. Byla navržena architektem Karlem Hubáčkem a získala prestižní světovou cenu Augusta Perreta.

Vladimír Karfík

Český architekt a vysokoškolský pedagog, významná osobnost československé architektury, proslavil se svými stavbami pro firmu Baťa.

Kolektivní dům v Litvínově

Experimentální komplex obytných budov, který měl realizovat ideál moderního kvalitního bydlení se službami v jednom domě.

Kostel svatého Václava (Vršovice)

Moderní sakrální stavba z první poloviny 20. století od architekta Josefa Gočára, která je považována za jednu z nejzdařilejších českých církevních staveb ve funkcionalistickém a konstruktivistickém stylu.

Jan Kotěra

Modernistický architekt, urbanista, designér a teoretik architektury mezinárodního významu, jenž se stal zakladatelem české moderní architektury.

Obchodní dům Kotva

Obchodní dům na pražském náměstí Republiky, vybudovaný v brutalistickém stylu podle návrhu architektů Vladimíra a Věry Machoninových.

Emil Králíček

Výrazný a velmi pozoruhodný architekt začátku 20. století, jehož jméno zůstávalo dlouho neznámé a jehož projekty vytvořené především pro pražské centrum byly anonymní nebo se připisovaly jiným architektům.

Jaromír Krejcar

Jeden z nejvýznamnějších představitelů české avantgardy, architekt, designér a pedagog, který svou tvorbou předznamenal nový styl v architektuře high-tech.

Krematoria v české architektuře

Stavby vznikající od konce 19. století a umožňující provedení kremace. Tato zařízení získala na českém území velkou podporu a kremace se tak stala běžným způsobem pohřbívání.

Jiří Kroha

Významný představitel české moderní architektury meziválečného a poválečného období, kromě architektury se zabýval designem, scénografií, malířstvím, byl také pedagogicky činný.

Hana Kučerová-Záveská

Jedna z mála českých žen-architektek meziválečného období, úspěšná návrhářka nábytku a publicistka.

Legiobanka

Výjimečná pražská budova bankovního domu navržená architektem Josefem Gočárem ve slohu rondokubismu, dnes známá jako palác Archa, patří k nejvýznamnějším dílům moderní české architektury.

Jan Letzel

Český architekt a stavitel, známý jako autor tzv. Atomového dómu v Hirošimě, jenž byl zapsán na seznam památek UNESCO.

Ležáky

Pietní areál postavený podle projektu architekta Ladislava Žáka. Vznikl na místě osady vypálené nacisty. Představuje výjimečný příklad krajinářského díla v moderním pojetí s pomníky na místě zničených domů.

Libeňský most

Most přes Vltavu v Praze spojující Holešovice a Libeň. Unikátní stavba avantgardního funkcionalismu 20. let 20. století.

Adolf Loos

Významný evropský architekt první třetiny 20. století, návrhář nábytku a teoretik umění, jenž se stal jedním z nejdůležitějších představitelů moderní architektury.

Zobrazeno 21 - 40 záznamů
z celkového počtu 73

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.