Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Historie (291 záznamů)

Jan Žižka

Jeden z nejvýznamnějších českých vojevůdců. Jako velitel husitských vojsk zásadním způsobem přispěl k úspěchu husitské revoluce a stál u zrodu husitské vojenské doktríny. Zvítězil ve všech bitvách, které v čele husitských vojsk svedl.

Jantarová stezka

Označení pro prastarou obchodní cestu spojující sever Evropy se Středomořím (severní Itálie). Název je odvozen od nerostné látky jantaru (zkamenělina pryskyřice), který byl na této trase jedním z hlavních obchodních artiklů.

Jaromír (kníže)

Český kníže v letech 1003, 1004–1012 a 1033–1035. Jeho tragický životní příběh dobře ilustruje krizi, v níž se český stát a rod Přemyslovců na přelomu prvního a druhého tisíciletí ocitly.

Maria Jeritza

Světově uznávaná pěvkyně (dramatický soprán), působila v první polovině 20. století především ve Vídni a New Yorku.

 

 

 

 

 

Jezuité v českých zemích

Řád, jenž přišel do českých zemí v 16. století. V oblasti školství rozvinul velice moderní pedagogickou praxi. Kvůli své sepjatosti s habsburským královským rodem bývá ovšem v české společnosti vnímán kontroverzně.

Jindřich Břetislav

Český kníže v letech 1193–1197, jediný panovník v českých dějinách, který zároveň zastával funkci biskupa pražského. Byl znám jako ambiciózní, avšak bezskurpulózní politik a schopný intrikán.

Jindřich Korutanský

Hrabě tyrolský a vévoda korutanský v letech 1295–1335, český král v letech 1306 a 1307–1310. První český panovník, který nepocházel z dynastie Přemyslovců.

Jiří z Poděbrad

Český král v letech 1458–1471. První český panovník, který vzešel z řad domácí šlechty, a jediný husita na českém trůně.

Josef Beran

Katolický duchovní, kardinál a arcibiskup pražský, politický vězeň nacistického i komunistického režimu. Po nucené emigraci žil v Římě.

Josef I.

Český král, uherský král a římský císař v letech 1705–1711. V českých zemích prakticky zapomenutý panovník, zároveň však také vzdělaný a kultivovaný reformátor, který během své krátké vlády usiloval o výraznou modernizaci habsburské říše.

Josef II.

Český král a uherský král v letech 1780–1790, římský císař v letech 1765–1790. Jeden z nejvýznamnějších představitelů evropského osvícenství a velký reformátor, který se od základu pokusil změnit podobu habsburské monarchie.

Josef Václav Radecký z Radče

Český šlechtic sloužící jako generál v armádě Rakouského císařství. Je považován za jednoho z největších vojevůdců a vojenských reformátorů v Evropě 19. století.

Český judaismus

Pojmenování Judaismus vzniklo nejspíše v průběhu 19. století.  Přítomnost této víry na českém území souvisí s příchodem Židů do Čech, Moravy a Slezska v období Velkomoravské říše (830–906).

K(lub) 231

Organizace politických vězňů, kteří byli uvězněni komunistickým režimem v Československu od roku 1948 do začátku 60. let 20. století.

Zdeněk Kalista

Historik, básník a literární kritik. Výrazně se zasloužil o znovuobjevení a zpopularizování českého baroka.

Karel I.

Poslední český král, uherský král a rakouský císař. Vládl v letech 1916–1918 a v pohnutém období první světové války se marně pokoušel zachránit rozpadající se říši.

Karel IV.

Český král v letech 1346–1378, římský král v letech 1346–1355, římský císař v letech 1355–1378. Je považován za nejslavnějšího českého panovníka a jeho vláda za „zlatý věk“ českých dějin. Již krátce po své smrti získal přízvisko „Otec vlasti“.

Karel Starší ze Žerotína

Přední moravský šlechtic a politik předbělohorské epochy. Byl jednou z mála osobností, která se v době vyhrocených náboženských sporů v českých zemích snažila o zachování míru.

Karel VI.

Český král, uherský král a římský císař v letech 1711–1740, španělský král v letech 1703–1711. Poslední mužský příslušník habsburského rodu v mužské linii.

Doba Karla IV.

Období českých dějin charakterizované nebývalou stabilitou a prosperitou, bývá považováno za jednu z etap velkého rozmachu českých zemí.

Zobrazeno 101 - 120 záznamů
z celkového počtu 291

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.