Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Letadla (24 záznamů)

Aero Ae-45

První československé letadlo, které přeletělo Atlantský oceán. Patří k nejúspěšnějším letounům vyváženým do zahraničí.

Aero L-29 Delfín

Cvičný proudový letoun vyráběný firmou Aero Vodochody v letech 1963–1974. Stal se prvním standardním letounem svého typu ve výzbroji států Varšavské smlouvy.

Aero L-39 Albatros

Cvičný proudový letoun vyráběný firmou Aero Vodochody v letech 1971–1996. I po téměř 50 letech od uvedení do služby je nejrozšířenějším cvičným proudovým letadlem na světě a symbolem úspěchu československého leteckého inženýrství.

Aero L-60 Brigadýr

Nejrozšířenější zemědělské letadlo v Československu v 50. letech 20. století. Bylo vyváženo téměř do všech kontinentů světa a sloužilo též v armádě či jako sanitární letadlo.

Avia B-135

Stíhací jednoplošník vyráběný továrnou Avia v letech 1938–1942. Šlo o nejpokročilejší československý letoun, jaký se před koncem 2. světové války dostal do sériové výroby.

Avia B-534

Stíhací dvouplošník vyráběný továrnou Avia v letech 1933–1939. Byl nejčetnějším a nejznámějším letadlem československého letectva v meziválečném období.

Avia Ba-122

Nejlepší meziválečný akrobatický letoun. Za druhé světové války byl používán jak Německem, tak i Sovětským svazem.

Avia BH-25

Dopravní letoun pro mezinárodní spoje Československých státních aerolinií v meziválečné době.

Avia S-199

Poválečná verze legendárního německého stíhacího letounu Messerschmitt Bf 109 vyráběná v letech 1947–1949 firmou Avia. Několik let tvořila páteř československého stíhacího letectva a sehrála významnou úlohu v boji Izraele za nezávislost.

Beneš-Mráz Be-50 Beta-Minor

Meziválečné letadlo pyšnící se řadou úspěchů na rozličných závodech. Téměř 80 let po začátku výroby vznikl v Mladé Boleslavi jeho nový exemplář.

CSA SportCruiser

Světově populární letoun původem z Kunovic. Stovky kusů tohoto stroje létají téměř na všech kontinentech.

Evektor SportStar a EuroStar

Moderní letadlo určené pro aerokluby a letecké školy. Letouny společnosti Evektor jsou kombinací vynikajících letových vlastností, nízkých provozních nákladů, moderního designu a dostupné ceny.

Let L-13 Blaník

Český kluzák, početně nejzastoupenější a nejpoužívanější na světě. Půl století po prvním letu je stále v provozu.

Let L-200 Morava

Československý dvoumotorový lehký letoun vyráběný mezi lety 1957 a 1964. Byl exportován téměř na všechny kontinenty světa a v roce 2008 dobyl i severní pól.

Let L-410 Turbolet

Dvoumotorový hornoplošný transportní letoun krátkého doletu, často používaný pro dopravu cestujících. Výroba letounu pokračuje nepřetržitě od začátku 70. let 20. století. Zkonstruováno bylo více než 1 200 kusů, které jsou v provozu ve více než 50 zemích.

Letov (Latecoere Czech Republic)

Letecká společnost se sídlem v pražských Letňanech. Továrna byla založena v roce 1918 ministerstvem obrany Československé republiky a je jednou z nejstarších leteckých společností ve středoevropském regionu. V současnosti vyrábí součásti pro nejznámější letecké firmy světa – Airbus či Boeing.

Orličan L-40 Meta Sokol

Jednoduché, lehké a úsporné sportovní letadlo s kapacitou nejvýše 4 osoby. Letounu patří několik československých a světových rekordů.

Praga E-114

Československý jednomotorový letoun, který vyráběla firma ČKD Praga ve 30. letech 20. století ve Velké Británii.

Šmolík Š-1/Š-2

První sériově vyráběný letoun československé konstrukce. Jeho úspěšný vývoj výrazně ovlivnil další osudy domácího leteckého průmyslu.

Zlín Z-26 Trenér

Československý jednomotorový letoun smíšené konstrukce s pevným podvozkem. Jeden z nejlepších akrobatických letounů na světě.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 24

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.