Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Škoda Hispano-Suiza

První a zároveň nejdražší automobil s logem Škody v historii. Vlastnil jej mimo jiné i československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Škoda Octavia (1996)

Pět milionů prodaných kusů dalo vzniknout legendě.

Škoda Popular

První předválečný „lidový“ automobil mladoboleslavské Škody.

Škoda Superb (1934-1949)

Nejluxusnější řada vozů značky Škoda v předválečné době.

Škoda VOS (vládní osobní speciál)

Luxusní pancéřovaná limuzína pro představitele československé vlády a armády vyráběná mezi lety 1948–1953.

Emil Škoda

Český strojírenský inovátor, velkopodnikatel a vynalézavý manažer. Zakladatel společnosti, která se později stala součástí dnešní Škoda Auto.

Samopal vz. 61 Škorpion

Československý samopal vyráběný od 60. let 20. století. Proslul jako mimořádně lehká a kompaktní zbraň ideální pro příslušníky bezpečnostních sil a speciálních složek.

Karel Škréta

Malíř raného baroka, je považován za zakladatele barokního malířství v Čechách, dosáhl i mezinárodního věhlasu.

Josef Škvorecký

Prozaik, scenárista, esejista a nakladatel, společně se svou ženou založil v Torontu významné exilové nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Jako spisovatel se proslavil především románem Zbabělci, který cenzura záhy po vydání vyřadila z prodeje.

Milan Šlechta

Varhaník, který patří k nejvýznamnějším českým varhanním virtuózům a pedagogům 20. století. Jako polyglot vedl v sedmdesátých a osmdesátých letech Letní mezinárodní mistrovské interpretační kurzy, na které se do Prahy sjížděl celý varhanní svět.

Bohumír Šmeral

Československý politik, novinář a zakladatel Komunistické strany Československa.

Ján Šmok

Československý fotograf a vysokoškolský pedagog, který výrazně zasáhl do vývoje československé poválečné fotografie a filmu. Zasloužil se o vznik samostatné katedry fotografie na pražské FAMU.

 

Šmolík Š-1/Š-2

První sériově vyráběný letoun československé konstrukce. Jeho úspěšný vývoj výrazně ovlivnil další osudy domácího leteckého průmyslu.

Šotouš

Původně hanlivé pojmenování pro člověka, jehož velkou zálibou je veřejná doprava, zejména železniční. Ve volném čase se rád pohybuje kolem železnice nebo jiných dopravních objektů, ty pak fotografuje a jinak dokumentuje.

Josef Špaček

Houslista, který se v roce 2011 stal nejmladším koncertním mistrem České filharmonie v historii. Jako první český houslista se v roce 2012 dostal do finále Soutěže královny Alžběty v Bruselu mezi dvanáct nejlepších na světě.

Václav Špála

Významný český malíř, grafik a ilustrátor, jeden z nejvyhledávanějších představitelů moderního umění v Čechách. Jeho obrazy jsou dnes u sběratelů velmi oblíbeny a prodávají se za miliony.

Otakar Španiel

Nejvýznamnější český medailér, sochař, řezbář a vysokoškolský pedagog, jedna ze zakládajících osobností českého moderního sochařství.

Jan Špáta

Kameraman, režisér a pedagog, jeden z nejuznávanějších českých dokumentaristů. Zásadně ovlivnil český autorský dokument a je považován za jeho klasika.

Špekáčky

Česká uzenina chráněná Evropskou unií.

Vladimír Špidla

Výrazný český politik, v letech 2002–2004 zastával funkci premiéra České republiky za ČSSD, následně též eurokomisaře.

Zobrazeno 1541 - 1560 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.