Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Luděk Marold

Významný český malíř a nadaný ilustrátor, byl uznáván a vyhledáván především díky svému rozvinutému pozorovacímu talentu a schopnosti věrně zachycovat skutečnost a náladu každodenního života, ceněn zejména ve Francii.

Marta Kubišová

Česká zpěvačka a signatářka Charty 77, jejíž píseň Modlitba pro Martu se stala jedním ze symbolů pražského jara 1968. Po dobu dvou desetiletí jí byla zakázána činnost, po sametové revoluci se k hudbě znovu vrátila.

Martin Putna

Český literární historik a vysokoškolský učitel, vedoucí autorského týmu kolektivní monografie Homosexualita v dějinách české kultury z roku 2011, první publikace o historii homosexuality v české literatuře, výtvarném umění, divadle a filmu.

Martina Navrátilová

Československá a později také americká tenistka, jedna z nejlepších tenistek všech dob, dlouhodobá světová tenisová jednička a rekordmanka v počtu vyhraných turnajů ve dvouhře i čtyřhře.

Bohuslav Martinů

Skladatel, houslista, pedagog a hudební kritik. Jeho tvorbu ovlivnili Antonín Dvořák a Josef Suk starší, francouzští impresionisté, též Arthur Honegger, Béla Bartók a Igor Stravinskij.

Jaroslav Marvan

Významný český divadelní, filmový a televizní herec. Patří k nejvýraznějším českým hereckým osobnostem 20. století.

Julius Eduard Mařák

Malíř a grafik, významný krajinář a vlivný umělecký pedagog.

Tomáš Garrigue Masaryk

Sociolog, filozof a první prezident samostatné Československé republiky po roce 1918. Jako politická ikona a symbol morální integrity dodnes ovlivňuje normy demokratické diskuse a politické rétoriky, je středobodem české historické paměti 20. století.

Jan Masaryk

Český diplomat a politik, mladší syn prezidenta T. G. Masaryka. Zemřel za nevyjasněných okolností.

Masarykovo nádraží

Nejstarší pražské nádraží a nejstarší stále funkční koncové nádraží v Evropě, navržené v klasicistním stylu, významná technická památka železničního stavitelství.

Masarykův most v Kralupech nad Vltavou

Železobetonový tříobloukový most s reliéfem T. G. Masaryka a znakem města Kralupy. Jediný silniční most přes řeku Vltavu ve městě a jeho okolí.

Masarykův okruh Brno

Nejznámější český závodní okruh pro automobilové a motocyklové závody, na kterém se konají nejprestižnější motoristické soutěže, např. Grand Prix České republiky zařazená do mistrovství světa silničních motocyklů.

Masopust

Oslavy předkřesťanského charakteru ke konci zimy, předcházející křesťanskému předvelikonočnímu půstu. Vyznačují se bujarým veselím v podobě průvodu masek.

 

Josef Masopust

Legendární československý fotbalista a úspěšný fotbalový trenér. První český držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy a český fotbalista století.

Matice česká

Kulturní instituce při Českém muzeu založená skupinou vlastenců z iniciativy historika Františka Palackého. Vznikla pro účely vydávání a šíření původně české odborné a později i krásné literatury.

Blanka Matragi

Česká módní návrhářka a designérka působící v Libanonu a v Česku s významnou klientelou především mezi celebritami v zemích kolem Perského zálivu.

Mattoni

Známá česká minerální voda vyráběná v Karlových Varech. Je známá i svým logem s motivem orlích křídel.

Waldemar Matuška

Český zpěvák proslulý svým výrazným barytonem a jevištním charismatem. Jeho písně Tereza, Láska nebeská a Slavíci z Madridu doslova zlidověly.

 

Matyáš Bernard Braun

Český sochař a řezbář tyrolského původu a nejvýznamnější představitel sochařství českého vrcholného baroka.

Matyáš Habsburský

Český král v letech 1611–1619, uherský král v letech 1608–1619 a římský císař v letech 1612–1619. Jeho život byl poznamenán dlouholetým soupeřením s císařem Rudolfem II. a neúspěšnou snahou čelit rostoucím náboženským konfliktům ve Svaté říši římské.

Zobrazeno 941 - 960 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.