Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Mýtus mnichovské zrady

Ustálená představa o devastujícím významu tzv. mnichovské dohody podepsané 30. 9. 1938 v německém Mnichově.

Josef Mocker

Český architekt, stavitel a konzervátor historických památek, na jejichž ochraně se aktivně podílel.

Móda v československém filmu

Významný způsob módní prezentace. Za první republiky (1918–1938) a protektorátu (1939–1945) byla móda silně ovlivněna kultem filmových hvězd. V éře socialismu došlo k ideovému obratu a prosazování či propagace módních trendů byla nepřijatelná.

Modelářství

Zájmová a zároveň i profesionální činnost, výroba zmenšených objektů v určitém měřítku vůči předloze. Vzájmové podobě lze modelářství chápatchápati jako sport. Z amatérského modelářství má v Česku tradici například letecké nebo lodní, vedle nich i modelářství plastikové.

Modelový dům Arnoštka Roubíčková

Prvorepublikový módní salon (1909–1943) založený Arnoštkou Roubíčkovou, který v éře art deco patřil mezi přední pražské módní domy. Jsou mu připisovány kostýmy pro film Extase.

Moderní revue

První česká časopisecká platforma dekadentů a symbolistů. Časopis vycházel mezi lety 1894–1925.

 

Modernizovaná souprava metra 81-71M

Modernizovaná souprava metra, v první dekádě 21. století pomohla revitalizovat vozový park pražského metra. Je kompletní rekonstrukcí původních souprav 81-71, které byly v pražském metru provozovány v letech 1978–2009.

Modrotisk

Tradiční ruční technika potisku textilií s drobnými bílými vzory na typicky modrém podkladě. Od roku 2018 je součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Moira

Česká textilní firma vyrábějící funkční prádlo pro sport i na běžné nošení, utkané z vlastních patentovaných materiálů. Mezinárodní věhlas si získala vývojem ochranného prádla pro ozbrojené složky.

Mojmír I.

První historicky doložený panovník Velké Moravy a zakladatel dynastie Mojmírovců.

Mojmír II.

Velkomoravský kníže v letech 894–906, poslední panovník Velkomoravské říše.

Palác Morava

Monumentální puristicko-funkcionalistická stavba od architekta Ernsta Wiesnera. Jedna z originálních staveb brněnské moderny, která patří k nejpůsobivějším stavbám moravské metropole.

Emanuel Moravec

Český důstojník, publicista a politik, účastník protirakouského odboje, legionář, vojenský teoretik, čelný představitel a symbol kolaborace s nacisty.

 

František Moravec

Známý československý vojenský velitel, člen vojenské zpravodajské služby a jeden z lidí, kteří naplánovali atentát na Reinharda Heydricha.

Moravský kras

Největší a patrně nejkrásnější krasové území v České republice. Je v něm velké množství přístupných jeskyní, krasových útvarů, kulturních památek a také nejhlubší propast České republiky, Macocha.

Zámek Moravský Krumlov

Renesanční zámek ve stejnojmenném městě v Jihomoravském kraji. Patří k nejstarším příkladům arkádového zámku v českých zemích.

Moravští bratři a obnovená Jednota bratrská

Společenství založené emigranty z českých zemí v saském městě Herrnhut v 18. století v přímé návaznosti na českou Jednotu bratrskou. Svým působením významně ovlivnilo světovou evangelikální reformaci.

Moser

Karlovarská sklárna vyrábějící luxusní, dokonale řemeslně zpracované skleněné plastiky a stolní soubory. Její světově proslulý křišťál je přezdíván sklo králů.

 

Most

Okresní město s 66 000 obyvateli v severozápadních Čechách v Ústeckém kraji. Centrum těžby hnědého uhlí a chemického průmyslu v dobách komunismu silně utrpělo vinou likvidace původního města Mostu, během níž zaniklo i cenné historické jádro.

Most Duha v Bechyni

Most Duha v Bechyni je jedním z mála mostů v České republice, který slouží jak silniční, tak železniční dopravě.

Zobrazeno 1001 - 1020 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.