Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Baroko (27 záznamů)

Zámek Bruntál

Zámek ve stejnojmenném městě; náleží k  nejvýznamnějším památkám českého Slezska. V jeho architektuře se ojedinělým způsobem snoubí prvky severské renesance a pozdního baroka.

Břevnovský klášter

Nejstarší český mužský klášter a v současné podobě jedna z předních památek české vrcholně barokní architektury. Nachází se v pražské čtvrti Břevnov a je hlavním sídlem benediktinského řádu v Čechách.

Zámek Buchlovice

Vrcholně barokní zámek ve stylu italské barokní vily, jehož součástí je jedna z nejcennějších zámeckých zahrad v Česku. Nachází ve stejnojmenné obci v Jihomoravském kraji.

Česká barokní krajina

Ekonomicky účelná a estetická krajina 17. a 18. století výrazně utvořila ráz české krajiny patrný dodnes. Jsou pro ni typické dlouhé lány polí, hustá síť silnic a cest, drobné sakrální stavby ve volné krajině a velké množství barokních kostelů.

Hrad a zámek Český Krumlov

Hrad přestavěný na zámek a dominanta města Český Krumlov, zapsaného na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Po Pražském hradě je druhým největším hradním a zámeckým komplexem v České republice a jednou z nejnavštěvovanějších památek v zemi.

 

hrad Český Šternberk

Zachovalý hrad, později přestavěný na zámek, který se nachází na břehu řeky Sázavy ve Středočeském kraji. Je jediným sídlem v Čechách, který od středověku až do dnešních dnů slouží stejnému šlechtickému rodu.

František Maxmilián Kaňka

Přední osobnost české barokní architektury. Jeho střídmý, minimalistický styl stojí v protikladu dynamicky pojatým stavbám Jana Blažeje Santiniho-Aichela a Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Giovanni Pietro Tencalla

Švýcarsko-italský architekt, který výrazně ovlivnil podobu moravského baroka. Jako první přinesl na Moravu v ucelené podobě soudobou italskou architekturu a projektoval některé z nejznámějších moravských staveb.

Jan Blažej Santini-Aichel

Jeden z nejvýznamnějších představitelů české barokní architektury. Proslavil se především svým unikátním stylem zvaným barokní gotika.

Zámek Jánský Vrch

Hrad přestavěný na zámek a dominanta města Javorníku, nacházejícího se v nejsevernějším cípu českého Slezska.

Karolinum

Nejstarší dochovaná budova Univerzity Karlovy a její současné reprezentativní sídlo. Dodnes si zachovala mnohé ze své původní středověké podoby, a patří tak k nejcennějším stavbám svého druhu v Evropě.

 

 

Kilián Ignác Dientzenhofer

Český architekt a stavitel německého původu a nejznámější postava české barokní architektury. Jeho dílo je výjimečné uměleckou kvalitou i neobyčejným rozsahem.

Kladrubský klášter

Areál bývalého benediktinského kláštera na okraji města Kladruby v Plzeňském kraji. Jeho podobu utvářeli dva nejvýznamnější architekti českého baroka Kilián Ignác Dientzenhofer a Jan Blažej Santini-Aichel.

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně

Monumentální chrám z první poloviny 18. století, který se nachází v horní části Malostranského náměstí v Praze. Je nejznámější barokní stavbou Prahy a jednou z nejcennějších ukázek architektury tzv. radikálního baroka ve střední Evropě.

Kostnice Sedlec u Kutné Hory

Unikátní hřbitovní kaple s interiérem vyzdobeným lidskými kostmi. Umělecky výjimečný typ tzv. ossuaria, sakrální stavby pro ukládání kostěných pozůstatků. Jeden z ojedinělých architektonických projektů barokní gotiky stavitele Santiniho.

Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži

Komplex raně barokního zámku se světově proslulými zahradami ve městě Kroměříž, zapsaný jako součást světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Představuje výjimečně celistvě zachovanou ukázku raně barokní reprezentativní rezidence.

Hospital Kuks

Rozsáhlý areál barokního špitálu a lázní ve stejnojmenné obci nedaleko Jaroměře ve východních Čechách, proslulý působivou sochařskou výzdobou a komponovanou krajinou.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Poutní kostel u města Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina, zapsaný na seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO. Výjimečná rozmanitost tvarů a nepřeberné množství skrytých významů z něj činí jedno z mistrovských děl evropské barokní architektury.

Zámek Roudnice nad Labem

Raně barokní zámek ve stejnojmenném městě v Ústeckém kraji, který se dochoval v téměř původní podobě. Bývá uváděn jako čtvrtý největší zámek na území České republiky.

Starý židovský hřbitov Praha Josefov

Nejvýznamnější umělecká a architektonická památka židovské pohřební kultury na území hlavního města Prahy. Areál hřbitova představuje světově ojedinělý soubor mimořádně cenných renesančních náhrobků. Je součástí nejstaršího městského židovského osídlení.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 27

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.