Pojmenování Judaismus vzniklo nejspíše v průběhu 19. století. Přítomnost této víry na českém území souvisí s příchodem Židů do Čech, Moravy a Slezska v období Velkomoravské říše (830–906).
Český jezuita, misionář, cestovatel a především lékárník, léčitel a botanik. Muž, který propůjčil své jméno kaméliím.
Největší a nejvýznamnější chrám v České republice, dominanta Pražského hradu a jeden ze symbolů české státnosti, v němž byli tradičně korunováni a pohřbíváni čeští králové.
Početně největší náboženská organizace v České republice. V roce 2011 se k ní hlásilo 10 % obyvatelstva.
Svérázný filozof a spisovatel, který představuje jednoho z mála českých „prokletých básníků“. Je autorem několika na svou dobu radikálních próz a dramat.
Velkolepý, skvostně iluminovaný rukopis z románského období, jeden z nejvýznamnějších a nejcennějších středověkých českých manuskriptů. Byl zhotoven, případně dokončen, u příležitosti korunovace Vratislava II. prvním českým králem.
Středověký kostel v historickém centru Brna. Po staletí byl střediskem náboženského života města a dodnes patří k nejvýznamnějším pozdně gotickým stavbám na Moravě.
Unikátní hřbitovní kaple s interiérem vyzdobeným lidskými kostmi. Umělecky výjimečný typ tzv. ossuaria, sakrální stavby pro ukládání kostěných pozůstatků. Jeden z ojedinělých architektonických projektů barokní gotiky stavitele Santiniho.
Latinský spis o počátcích křesťanství a o prvních českých světcích. Dnes patří k nejdůležitějším zdrojům poznání raného českého státu.
Římskokatolický církevní řád, jediný rytířský církevní řád založený Čechách a také jediný mužský církevní řád založený ženou. Jeho hlavním posláním je duchovní činnost na farách a působení ve špitálech.
Spisovatel, dramatik a kněz slovenského původu. Jeho hry představují jeden z nejvyspělejších projevů českého dramatu 16. století.
Významné dílo české středověké hagiografické literatury. Text je psán v češtině a výrazně se liší od ostatních děl podobného rázu této doby, jelikož byl určen především pro dvorské publikum.
České přebásnění latinské prozaické legendy Vita sancti Procopii maior (Větší život sv. Prokopa). Legenda obsahuje důležité historické vzpomínky na církevněslovanskou vzdělanost, které jsou zde spojeny s motivem obrany české tradice před německým vlivem.
První pokřtěná česká kněžna. Babička a vychovatelka svatého Václava. Byla uškrcena vrahy najatými její snachou Drahomírou, zřejmě v roce 921.
Český filozof, humanistický a reformní marxista. V 60. letech patřil k mezinárodně respektovaným teoretikům filozofického dialogu marxistů a křesťanů. Svým osobitě pojatým marxistickým humanismem položil základy porozumění mezi oběma tábory.
Společenství založené emigranty z českých zemí v saském městě Herrnhut v 18. století v přímé návaznosti na českou Jednotu bratrskou. Svým působením významně ovlivnilo světovou evangelikální reformaci.
Český katolický kněz, teolog, biblista, orientalista, cestovatel, etnograf, geograf a spisovatel, nejvýznačnější evropský orientalista a arabista své doby.
Kněz působící v USA, člen redemptoristického řádu a pozdější filadelfský biskup. V roce 1977 byl v Římě svatořečen papežem Pavlem VI.
Areál zaniklého hradu na Václavském návrší v Olomouci, který tvoří historické centrum olomouckého arcibiskupství. Nachází se zde katedrála sv. Václava a množství cenných architektonických a uměleckých památek.
Slovanský pohanský bůh, hromovládce. Zřejmě zaujímal pozici nejvyššího božstva slovanského panteonu.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.