Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Věda a technika (306 záznamů)

České dějepisectví 20. století

Období největšího rozvoje české historické vědy. Ve 20. století se témata samostatné české historiografie dotýkala řady oblastí politiky, veřejné diskuse a zájmu a definovala způsob, jakým česká občanská společnost utvářela svoji historickou paměť. 

Českomoravská-Kolben-Daněk (ČKD)

Jedna z největších a nejstarších značek v oblasti strojírenství a elektrotechniky v Československu. Ve své době sjela z továrních pásů ČKD třetina všech tramvají na světě.

Československé meziválečné opevnění

Soustava betonových pevností a pevnůstek budovaná v letech 1935–1938 na obranu Československa před útokem Německa, Polska a Maďarska. Dnes je nejviditelnějším symbolem odhodlání tehdejší společnosti bránit svoji zemi proti Hitlerově agresi.

Český národní korpus

Rozsáhlá databáze autentických českých textů, ve které je díky speciálnímu softwaru možné zkoumat reálně užívanou češtinu. Český korpus je ve srovnání se zahraničními na vynikající úrovni objemem textů i jejich jazykovědným zpracováním.

Děla ze Škody Plzeň

Světově proslulá děla firmy Škoda Plzeň. Tvořila hlavní dělostřeleckou výzbroj armád habsburské říše a první Československé republiky a v řadě případů se řadila ke světové technologické špičce.

Dlouhý most v Českých Budějovicích

Stavba z roku 1999, která nahradila několik mostů fungujících na tomto místě již od roku 1369.

Josef Dobrovský

Jazykovědec, lexikograf, historik, polyglot a jeden z nejvýraznějších učenců osvícenství. Položil základ vědecké slavistice, jazykovědné i literárněhistorické bohemistice, paleoslavistice, popsal normu moderní spisovné češtiny a podnítil rozvoj obrození u nás i u dalších slovanských národů.

Václav Dolejšek

Český přírodovědec, fyzik a pedagog v oblasti rentgenové spektroskopie a atomové fyziky, zakladatel Spektroskopického ústavu na Univerzitě Karlově.

Antonín Dostál

Český lingvista, významný byzantolog a paleoslavista 20. století působící v Československu, SRN a v USA. Jeho vědecké dílo bylo od 60. let respektováno i v zahraničí.

 

František Dvorník

Český katolický kněz a historik moravského původu, nejvýznamnější český byzantolog světového jména působící převážně v USA.

Elektrárna Holešovice

Jedna z prvních elektráren v Praze. V roce 2002 byly její zachovalé části prohlášeny za kulturní památku.

Elektrická dvousystémová lokomotiva řady 350

První dvousystémová elektrická lokomotiva Škoda a zároveň první zástupce II. generace elektrických lokomotiv Škoda. Díky v době vzniku modernímu řešení unifikace konstrukčních prvků je od ní odvozena i další významná řada 150, resp. 151.

Elektrická dvousystémová lokomotiva řady 363

Elektrická dvousystémová lokomotiva Škoda II. generace, dodávaná v letech 1980–1990. Stala se první dvousystémovou elektrickou lokomotivou s pulzní regulací na světě a vytvořila základ pro další v Česku rozšířené lokomotivní řady 163, 162 a 263.

Elektrická jednotka řady 470

Elektrická jednotka vyrobená ve dvou prototypech v letech 1990 a 1991. Ačkoli sériová výroba nebyla nikdy realizována, dvě vyrobené jednotky vozily cestující po železnicích v okolí Prahy a krátce i Ostravy do roku 2003, resp. 2009. Staly se předchůdkyněmi modernější, úspěšné a známé řady 471.

 

Elektrická jednotka 471 řady (CityElefant)

Nejrozšířenější česká elektrická jednotka, obsluhuje především příměstskou železniční dopravu v okolí Prahy a Ostravy. V době uvedení do provozu přinesla řadu dobově revolučních řešení, například klimatizaci nebo přehledný informační systém.

Elektrická jednotka řady 451 a 452

Ve druhé polovině 20. století nejrozšířenější československé vlakové elektrické jednotky. Jejich historie se začala psát v polovině 50. let 20. století, a přestože jejich plánovaná životnost byla 15 let, díky nadčasovému řešení a spolehlivosti byly zprovozu vyřazeny až v roce 2018.

Elektrická lokomotiva řady 169

Elektrická lokomotiva, která se měla stát prvním zástupcem elektrických lokomotiv Škoda III. generace. K sériové výrobě nikdy nedošlo, v roce 1987 byla vyrobena pouze v jediném exempláři. Ten byl v roce 1997 odstaven, později rozebrán a do provozu se již nikdy nevrátil.

 

Elektrická vícesystémová lokomotiva řady 380

První sériově vyráběný zástupce elektrických lokomotiv Škoda III. generace. V současnosti nejvýkonnější a nejrychlejší česká lokomotiva, která může být provozována ve všech sousedních zemích. Pro německého a slovenského dopravce byly navíc vyvinuty odvozené typy.

Energetika v České republice

Česká republika je jedním z nejvíce energeticky nezávislých států v EU.

Evektor SportStar a EuroStar

Moderní letadlo určené pro aerokluby a letecké školy. Letouny společnosti Evektor jsou kombinací vynikajících letových vlastností, nízkých provozních nákladů, moderního designu a dostupné ceny.

Zobrazeno 41 - 60 záznamů
z celkového počtu 306

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.