Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Věda a technika (306 záznamů)

Avia BH-25

Dopravní letoun pro mezinárodní spoje Československých státních aerolinií v meziválečné době.

Avia Motors

Český výrobce letadel, autobusů, nákladních aut a závodních vozů se stoletou tradicí. Vozidla Avia v minulosti sloužila různým československým institucím, např. Veřejné bezpečnosti nebo hasičům. Obrněné transportéry tohoto podniku využívala též armáda.

Avia S-199

Poválečná verze legendárního německého stíhacího letounu Messerschmitt Bf 109 vyráběná v letech 1947–1949 firmou Avia. Několik let tvořila páteř československého stíhacího letectva a sehrála významnou úlohu v boji Izraele za nezávislost.

Barokní most v Náměšti nad Oslavou

Most v kraji Vysočina, jemuž se pro jeho výzdobu barokními sochami přezdívá „malý Karlův most“.

Baťův mrakodrap

Nejvyšší budova v Československu meziválečné doby. Patří mezi osm nejvýznamnějších památek české architektury 20. století.

Bechyňská dráha

První elektrická železniční dráha ve střední Evropě – je v provozu od roku 1903. Spojuje města Bechyně a Tábor a parní provoz nikdy nepředpokládala ani jako alternativu. 

Václav Bělohradský

Jeden z nejvýraznějších současných českých filozofů a sociologů, žijící v Itálii a v Česku, žák Jana Patočky.

 

 

Beneš-Mráz Be-50 Beta-Minor

Meziválečné letadlo pyšnící se řadou úspěchů na rozličných závodech. Téměř 80 let po začátku výroby vznikl v Mladé Boleslavi jeho nový exemplář.

Bohemia B-5

První letadlo české (československé) výroby. Jednomotorové, dvoumístné, lehké sportovní letadlo postavené v Plzni krátce po skončení první světové války, průkopník leteckého průmyslu v Československu.

Dělostřelecká tvrz Bouda

Jedna z pěti stavebně dokončených dělostřeleckých tvrzí budovaných v rámci československého meziválečného opevnění. Jako jediná se dochovala v téměř původní podobě. Nachází se v nejjižnější části Orlických hor, zhruba 6 km od města Králíky.

Stanislav Brebera

Český fyzik a chemik. Spoluvynálezce Semtexu, plastické trhaviny oranžové barvy, patřící k nejznámějším českým výrobkům, která našla uplatnění jak v civilním, tak vojenském sektoru.

Brněnská přehrada

Architektonicky, vodohospodářsky a energeticky významné vodárenské dílo. 

František Burian

Český lékař a průkopník v oblasti plastické chirurgie. Československo se v roce 1932 stalo díky němu první zemí na světě, kde byla plastická chirurgie uznána jako samostatný obor.

Cep

Původně zemědělský nástroj upravený  na zbraň, která se stala jedním ze symbolů husitského válečnictví.

Carl Cori

Cori byl významným lékařem, biochemikem a vědeckým pracovníkem. V roce 1947 obdržel společně s manželkou Gerty Theresou Coriovou Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

 

Gerty Theresa Coriová

Americká lékařka česko-židovského původu, první žena, které byla udělena Nobelova cena za fyziologii a medicínu (v r. 1947); manželka lékaře Carla Coriho.

CSA SportCruiser

Světově populární letoun původem z Kunovic. Stovky kusů tohoto stroje létají téměř na všech kontinentech.

CZ 75

Samonabíjecí pistole vyráběná Českou zbrojovkou Uherský Brod, která se díky své revoluční konstrukci stala jednou z nejpočetnějších a nejčastěji kopírovaných pistolí na světě.

Čechův most

Desátý pražský most přes Vltavu. Svými rozměry je to nejkratší most v Praze přes Vltavu.

Václav Černý

Literární historik, kritik a esejista, komparatista, romanista a překladatel. Podílel se na obnově zájmu o barokní kulturu a na dalších literárních a společenských aktivitách.

Zobrazeno 21 - 40 záznamů
z celkového počtu 306

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.