Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Petřínská rozhledna v Praze

Vyhlídková věž na vrcholu Petřína inspirovaná pařížskou Eiffelovou věží, dominanta pražského panoramatu.

Pexeso

Velmi rozšířená a oblíbená paměťová karetní hra z roku 1965, která vznikla v Československu podle návrhu Zdeňka Prince. Sada pexesa obsahuje karty s páry stejných obrázků, hru vyhrává hráč, který najde nejvíce dvojic.

Josef Pfitzner

Historik, zástupce primátora města Prahy v letech 1938–1945. Je považován za hlavního a nejexponovanějšího představitele nacisticky zaměřeného dějepisectví v meziválečném Československu.

Pidimužík

Název pro malého mužíčka, který se vyskytuje v hornických pověstech a různých pohádkových syžetech. V těch může být lidem nápomocný, hlavnímu hrdinovi např. přináší těžko dosažitelné poklady či mu jinak pomáhá svými kouzly. Někdy takto bývá pojmenován i pohádkový škůdce.

Eva Pilarová

Česká zpěvačka považovaná díky výjimečnému hlasovému rozsahu a dokonalému frázování nejen za stálici populární hudby, ale také za první dámu českého jazzu, swingu i blues.

Antonín Pilgram

Jeden z nejvýznamnějších středoevropských sochařů pozdní gotiky, známý také jako mimořádný architekt, kameník a řezbář.

Písečná duna u Vlkova

V České republice unikátní biotop připomínající poušť s rozlohou jenom necelý jeden hektar. Oblast bývá označována také jako česká Sahara.

Písek

Okresní město s 30 000 obyvateli v jižních Čechách. Je regionálním střediskem průmyslu a vzdělanosti s mnoha památkami, z nichž nejznámější je nejstarší stojící kamenný most v České republice a někdejší královský hrad. S městem je spjata řada významných osobností.

Antonín Matěj Píša

Literární a divadelní kritik, básník, historik a editor, přední programový mluvčí proletářské literatury počátku 20. století.

Píšťala

Ruční zbraň používaná husity v 15. století, která dala vzniknout slovu pistole.

Pivo

Kvašený alkoholický nápoj z chmele, kolem jehož výroby, pečlivého ošetření i způsobů čepování se zformovala svébytná česká pivní kultura.

Pivovar Staropramen

Druhý největší výrobce piva v České republice. Pivo se zde vaří více než 150 let.

Pivovar v Dalešicích

Pivovar na jižní Moravě, je známý z filmu Postřižiny a také pro svou tradiční výrobu piva.

Adam Plachetka

Operní pěvec – basbarytonista. Je stálým členem Vídeňské státní opery. Nebojí se bořit mantinely mezi žánry a vystupovat na koncertech s pestrou a ničím nelimitovanou dramaturgií.

Frank Planer

Karlovarský rodák, který se stal jedním z nejslavnějších českých filmařů a nejlepších světových kameramanů.

 

 

Plášťový most v Českém Krumlově

Sedmipatrový most v Českém Krumlově a populární turistický cíl.

Ignác František Platzer

Významný sochař, hlavní představitel českého sochařství období pozdního baroka a klasicismu, jeden z nejproduktivnějších umělců své doby.

Josip Plečnik

Slovinský architekt, urbanista a designér, který dlouhodobě působil v Praze a významným způsobem ovlivnil vzhled Pražského hradu.

Josef Plojhar

Československý katolický kněz a politik, poslanec československého parlamentu a ministr zdravotnictví v letech 1948–1968, místopředseda a později předseda Československé strany lidové, představitel spolupráce této strany s diktaturou KSČ.

 

 

Plzeň

Krajské město a středisko západních Čech, čtvrté největší město České republiky, má 172 000 obyvatel. Proslulo strojírenskou výrobou v továrně Škoda a produkcí světoznámého piva Plzeňský prazdroj. Zachovalo si řadu cenných kulturních památek.

Zobrazeno 1181 - 1200 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.