Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Věda a technika (306 záznamů)

Motorový vůz řady 810

Nejrozšířenější řada hnacích vozů na českých kolejích. Mezi roky 1973–1982 bylo dodáno 680 kusů. Protože počáteční závady byly často řešeny způsobem, jakým se spouštěl orchestrion v oblíbeném televizním seriálu Chalupáři, je nejznámější přezdívkou této řady „orchestrion“.

 

Motorový vůz řady 830 a 831

První větší čtyřnápravový dieselelektrický motorový vůz dodávaný Československým státním drahám po skončení druhé světové války. Díky svému bezmála šedesátiletému působení na českých železnicích se řada 830 a 831 stala jedním z nejdéle provozovaných železničních vozidel v Česku.

Motorový vůz řady 860

Typ motorových vozů, který se měl stát páteří lehké osobní dopravy, avšak nikdy nebyl sériově vyráběn. Jediné dva vyrobené prototypy byly v provozu mezi lety 1974 a 1998. Nerealizování sériové výroby bylo nahrazeno masivním rozšířením vozů řady 810, a to i na tratích, pro které nebyly konstruovány kapacitně ani výkonem .

 

Mráz M-1 Sokol

Populární československý letoun v období po druhé světové válce. Vydal se na propagační lety až do Kapského Města a do Melbournu.

Alois Musil

Český katolický kněz, teolog, biblista, orientalista, cestovatel, etnograf, geograf a spisovatel, nejvýznačnější evropský orientalista a arabista své doby.

Krytá lávka Na Rechlích u Českého Krumlova

Nejdelší dřevěná krytá lávka v České republice. Je zařazena na seznam chráněných kulturních památek.

Nádrž Jordán

Nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě, nachází se v bezprostřední blízkosti města Tábor. Zásobuje město vodou a zároveň je populárním rekreačním střediskem.

Negrelliho viadukt

Nejdelší most přes řeku Vltavu v Praze. Přes Karlín a ostrov Štvanice spojuje pražské Masarykovo nádraží s městskou čtvrtí Bubny.

Novomlýnská vodárenská věž

Vodárenská věž v barokním stylu, mnohokrát byla stižena požárem. Nachází se zhruba 100 m od břehu Vltavy nedaleko Štefánikova mostu.

Antonín Novotný (herec a chemik)

Český filmový herec 30. a 40. let 20. století, představitel milovnických rolí, česko-německý chemik spolupracující s americkým NASA na vývoji raketoplánů.

Nuselský most

Most nad Nuselským údolím v Praze. Kromě automobilové dopravy jezdí v jeho útrobách rovněž pražské metro. 

NW Präsident

První sériový automobil vyráběný na českém území a zároveň také jeden z prvních automobilů na světě.  

NW typ B

První velkosériově vyráběný automobil továrny NW, známý také pod názvem „Vicepräsident“.

NW Typ S

První automobil, u něhož byla použita originální kopřivnická konstrukce. Vůz byl vyráběn dokonce i během první světové války.

NW typ T

Československý luxusní automobil, jehož výroba začala v roce 1914 v pozdější továrně Tatra. Je jedním z nejúspěšnějších modelů této továrny, byl vyráběn až do roku 1926.

NW typ U / Tatra 10

Jedno z prvních osobních aut na světě s brzdami na všech čtyřech kolech.

Orličan L-40 Meta Sokol

Jednoduché, lehké a úsporné sportovní letadlo s kapacitou nejvýše 4 osoby. Letounu patří několik československých a světových rekordů.

Vodní přehrada a elektrárna Orlík

Významná součást Vltavské kaskády, která hraje důležitou roli při řízení průtoku Vltavy. Na EXPO 58 získala zlatou medaili.

OT-64 SKOT

Československo-polský kolový obrněný transportér z období studené války. V době vzniku patřil k nejpokročilejším vozidlům ve své kategorii.

Jan Otto

Úspěšný knihkupec a nakladatel konce 19. a počátku 20. století, výrazný vlastenec a podnikatel, oceněný od mnoha evropských panovníků. Vydal Ottův slovník naučný, nejrozsáhlejší českou tištěnou encyklopedii vůbec a jednu z nejobjemnějších na světě.

Zobrazeno 141 - 160 záznamů
z celkového počtu 306

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.