Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Věda a technika (306 záznamů)

Lehký tank vz. 38

Mimořádně úspěšný tank firmy ČKD zkonstruovaný na konci 30. let 20. století Ing. Alexejem Surinem. Díky svým vyváženým vlastnostem a mimořádné spolehlivosti je pokládán za jeden z nejlepších tanků počátku druhé světové války.

Let L-13 Blaník

Český kluzák, početně nejzastoupenější a nejpoužívanější na světě. Půl století po prvním letu je stále v provozu.

Let L-200 Morava

Československý dvoumotorový lehký letoun vyráběný mezi lety 1957 a 1964. Byl exportován téměř na všechny kontinenty světa a v roce 2008 dobyl i severní pól.

Let L-410 Turbolet

Dvoumotorový hornoplošný transportní letoun krátkého doletu, často používaný pro dopravu cestujících. Výroba letounu pokračuje nepřetržitě od začátku 70. let 20. století. Zkonstruováno bylo více než 1 200 kusů, které jsou v provozu ve více než 50 zemích.

Letecké muzeum Kbely

Největší letecké muzeum na území České republiky. Ve svých sbírkách uchovává 275 letadel, z nichž některá patří mezi světové unikáty.

Letiště Brno Tuřany

Největší letiště na Moravě. Jeho nová budova je považována za jeden z nejlepších projektů postavených ve stylu „organické architektury“.

Letiště Kbely

Hlavní československé prvorepublikové letiště. Bylo využíváno prezidenty a armádou.

Letiště Leoše Janáčka Ostrava

Regionální letiště, které je schopné přijímat i největší letadla světa, například An-225.

Letiště Letňany

Letiště v pražských Letňanech; konají se zde mj. i hudební festivaly. Jeho travnatá plocha je vyhlášena za národní přírodní památku.

Letiště Točná

Soukromé letiště na okraji Prahy. V areálu se nachází i muzeum, v němž je mj. k vidění i elegantní letadlo Jana Antonína Bati.

Letiště Václava Havla v Praze

Největší mezinárodní letiště v České republice.

Letov (Latecoere Czech Republic)

Letecká společnost se sídlem v pražských Letňanech. Továrna byla založena v roce 1918 ministerstvem obrany Československé republiky a je jednou z nejstarších leteckých společností ve středoevropském regionu. V současnosti vyrábí součásti pro nejznámější letecké firmy světa – Airbus či Boeing.

Jiří Levý

Překladatel, literární teoretik a zakladatel československé translatologie. Jeho pojetí teorie překladu však pro politickou uzavřenost Československa nebylo ve své šíři a nadčasovosti doceněno.

Libeňská vodárenská věž

Jedna z mála věží, ve kterých můžete bydlet.

Libeňský most

Most přes Vltavu v Praze spojující Holešovice a Libeň. Unikátní stavba avantgardního funkcionalismu 20. let 20. století.

Steve Lichtag

Steve Lichtag, český herec a česko-americký filmový režisér a producent, oceánolog, ekolog a spisovatel.

 

Parní lokomotiva řady 498.0 a 498.1

Parní poválečná rychlíková lokomotiva Škoda, známá zejména díky svému poutavému modro-červenému zbarvení. Podle něj si také vysloužila označení Albatros. 

Lucky-7

První soukromá česká vědecká družice. Slouží jako vesmírná zkušebna pro nové typy elektronických komponentů určených pro použití v dalších satelitech.

Magion 1

První československá družice vypuštěná do vesmíru a zároveň první z řady pěti malých družic československého, později českého kosmického programu.

Magion 2

Druhá československá družice. Dnes již nefunkční, avšak stále krouží kolem naší planety.  

Zobrazeno 101 - 120 záznamů
z celkového počtu 306

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.