Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Věda a technika (306 záznamů)

RAF H 10

Vůz liberecké automobilky vyrobený pouze ve dvou exemplářích; jeden z nich se dostal až na dvůr císaře Františka Josefa I.

Karel Raška

Známý československý lékař. Zakladatel moderní epidemiologické školy v Československu a autor konceptu epidemiologické bdělosti, který Světová zdravotnická organizace začala od roku 1968 používat jako základní metodu svého působení.

Vladimír Remek

První československý kosmonaut a první člověk ve vesmíru pocházející z jiné země než ze SSSR a USA. Působil též jako velvyslanec České republiky v Rusku.

Remoska

Elektrická přenosná trouba s ohřevem shora. Výrobek s dlouhou historií byl a je součástí téměř každé české domácnosti.

Josef Ressel

Všestranný vynálezce česko-německého původu. Jeho jméno je spojováno s vynálezem lodního šroubu, ale stal se známým i jinými objevy, například přenosným optickým polním telegrafem pro armádu, kapalinovým kompasem, pneumatickou listovní poštou, kompenzačním kyvadlem a mnoha dalšími. 

Radovan Richta

Sociolog a filozof, jeden z autorů a průkopníků termínu vědeckotechnická revoluce jako pojmenování pro stav společnosti ve 2. pol. 20. století. Richta je dodnes považován za jednoho z nejvýznamnějších teoretiků vývoje postindustriální společnosti.

Benedikt Roezl

Český cestovatel, botanik, zahradník a sběratel přezdívaný „lovec orchidejí“ či „král orchidejí“.

Erich Roučka

Český průmyslník, technik a vynálezce, přezdívaný též „moravský Edison“. Založil první středoevropskou továrnu na výrobu elektrických měřicích přístrojů.

Ruchadlo

Vynález bratranců Veverkových, který milionům lidí po celém světě usnadnil práci na poli.

Ruská emigrace v Česku

Emigrace ruského obyvatelstva do českých zemí, kterou lze ve 20. století rozdělit do několika významných vln: 1918–1922, etapa po druhé světové válce, 60. a 80. léta a období po roce 1989.

Josef Sekyra

 

Český geolog, horolezec, cestovatel, dobrodruh, polárník a světově respektovaný vědec. Jako první Čechoslovák stanul v roce 1969 na jižním pólu.

Seznam.cz

Český internetový portál а největší vyhledávač v České republice. Provozuje více než patnáct různých webových služeb, mimo jiné Seznam.cz, Email.cz a Firmy.cz. Emailová adresa s koncovkou @seznam.cz je v České republice jednou z nejpoužívanějších.

Silniční most v Postoloprtech

Jeden z prvních mostů z betonu na českém území, představující jednu z nejstarších betonových staveb v Čechách vůbec. Je součástí mostní soustavy, která překonává dlouhé zátopové území.

Souprava metra M1

Soupravy metra dodávané v letech 1998–2011. Jejich výrobcem byla společnost ČKD Dopravní systémy spolu se zahraničními společnostmi Siemens, AEG a SGP. Jde o první zcela nové moderní soupravy vyrobené přímo pro pražské metro. V současné době zajišťují provoz na lince C.

Staroměstská vodárenská věž

Jedna z nejstarších staveb svého druhu v Evropě, která je v současnosti kulturní památkou České republiky.

Staroměstský most v Děčíně

Významná děčínská technická a kulturní památka z 15. století. Je na ní umístěno sousoší zpodobňující sv. Jana Nepomuckého, sv. Víta a sv. Václava.

Miloslav Stingl

Český cestovatel, dobrodruh, etnograf, spisovatel a dokumentarista, čestný náčelník indiánského kmene Kikapú.

Svatojánský most

Nejstarší kamenný most na Moravě.

Vladimír Svatý

Celosvětově známý český vynálezce v oboru textilního strojírenství. Proslavilo jej především tryskové tkaní, které vyvolalo radikální změny v technologii tkaní, tkacích strojů a tkalcoven po světě.

Antonín Svoboda

Český vynálezce, počítačový vědec a zakladatel oboru výpočetní technika v Československu. Tvůrce prvního československého počítače, svou prací významně zasáhl do vývoje samočinných počítačů.

Zobrazeno 201 - 220 záznamů
z celkového počtu 306

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.