Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Věda a technika (306 záznamů)

Samopal vz. 61 Škorpion

Československý samopal vyráběný od 60. let 20. století. Proslul jako mimořádně lehká a kompaktní zbraň ideální pro příslušníky bezpečnostních sil a speciálních složek.

Šmolík Š-1/Š-2

První sériově vyráběný letoun československé konstrukce. Jeho úspěšný vývoj výrazně ovlivnil další osudy domácího leteckého průmyslu.

Tomáš Špidlík

Kardinál, profesor Papežské gregoriánské univerzity v Římě. Byl jedním z nejvýznamnějších českých teologů působících ve Vatikánu a světově respektovaným znalcem východní spirituality.

 

Štěpánský most v Obříství

Most, který přicestoval z Chorvatska. 

Ladislav Štoll

Marxisticko-leninský publicista a literární kritik, jeden z vůdčích představitelů socialistickorealistické koncepce literatury a stalinistického (ždanovského) pojetí umění. Byl poúnorovým poslancem Národního shromáždění ČSR a ministr vlád Československa.

Jan Švejnar

Česko-americký ekonom a vysokoškolský pedagog.

Tančík AH-IV

Lehké obrněné vozidlo vyráběné v letech 1936–1950 firmou ČKD. Představovalo jeden z nejpokročilejších strojů své třídy a bylo úspěšně exportováno do několika zemí.

Tatra 11

První kopřivnický automobil vyráběný automobilkou Tatra mezi lety 1923–1926. Byla u něj použita dodnes aktuální unikátní „tatrovácká koncepce“ podvozku.

Tatra 111

Nákladní vozidlo původně sestavené pro Wehrmacht, které však sloužilo především k budování socialismu.

Tatra 30

Elegantní vůz automobilky Tatra, který doplnil řadu úspěšných modelů této společnosti.

Tatra 52

Jeden z mála českých automobilů vyráběných v Německu, využívaný hojně československou státní správou.

Tatra 57

Automobil vyráběný s minimálními náklady v době velké hospodářské krize. 

Tatra 57 B

Dvoudvěrový automobil vyráběný firmou Tatra mezi lety 1938–1948 v Kopřivnici. Byl posledním typem vyráběným za nízkou cenu, která měla podpořit jeho prodej v dobách hospodářské krize. 

 

Tatra 600 Tatraplan

Osobní automobil z dob socialistického Československa, jež byl primárně využíván jako oficiální vozidlo státních a stranických úředníků. Jeden prototyp tohoto vozidla dostal i Josif Vissarionovič Stalin. 

Tatra 603

Luxusní automobil, který se vyráběl v době socialismu i přes omezení produkce tohoto typu. Stal se reprezentativním vozidlem československých ministerstev a úřadů.

Tatra 700

Poslední reprezentativní vozidlo z továrny Tatra.

Tatra 80

Luxusní československý automobil vyráběný kopřivnickou továrnou Tatra mezi lety 1931–1938, pro svou enormně vysokou cenu a úzkou klientelu nazýván „ministerský vůz“. Jeden exemplář vlastnil i první československý prezident T. G. Masaryk.

Tatra 87

Uživateli oblíbený vůz vyráběný mezi lety 1936 a 1950, v němž Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund podnikli svou slavnou cestu po Africe,v Americe se stalo sběratelským klenotem,

Tatra T3

Nejznámější československá tramvaj a zároveň nejrozšířenější tramvajový vůz na světě.

Karel Teige

Teoretik a programový estetik, vůdčí osobnost české levicové avantgardy, sociolog architektury, výtvarný a literární kritik, publicista a překladatel. Stál u vzniku a formování poetismu a přijetí surrealismu.

Zobrazeno 241 - 260 záznamů
z celkového počtu 306

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.