Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Architektura (194 záznamů)

František Gross

Významný český malíř a grafik 20. století, člen Skupiny 42. Vycházel z kubismu a dokázal překročit dobový socialistický realismus a rozvíjet svůj vlastní osobitý styl, založený na hravosti barevných konfigurací a kombinování nejrůznějších výtvarných technik.

Hrad Helfštýn

Jedna z největších hradních zřícenin v České republice. Nachází se u města Týn nad Bečvou v Olomouckém kraji a je proslulá především svým mohutným opevněním.

Václav Hilský

Významný architekt a urbanista, spoluautor projektu kolektivního domu v Litvínově.

Josef Hlávka

Český architekt evropského významu, stavitel, podnikatel, památkář, poslanec a mecenáš českého školství, vědy a kultury 19. století.

Hlavní nádraží Praha

Originální secesní nádražní budova s jedinečnou výzdobou exteriéru a interiéru. Stavba opatřená halou nad kolejištěm odpovídala vysokým dobovým standardům moderní architektury.

Zámek Hluboká

Zámek přestavěný Schwarzenbergy v romanticko-gotickém stylu, jedna z nejatraktivnějších památek České republiky v jižních Čechách.

Vlastislav Hofman

Český architekt, malíř, kreslíř, designér a významný scénograf, který položil základy české moderní scénografie.

Karel Honzík

Funkcionalistický architekt, designér nábytku a teoretik architektury, činný především v meziválečném období.

Hotel Thermal

Jedna z nejznámějších brutalistických staveb postavená dle návrhu architektů Vladimíra a Věry Machoninových. Komplex slouží jako hlavní místo konání Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Karel Hubáček

Jeden z nejvýznamnějších českých architektů poválečného období, zakladatel Sdružení inženýrů a architektů (SIAL) v Liberci, autor televizního vysílače a hotelu Ještěd, držitel Perretovy ceny.

Husův sbor na Vinohradech

Unikátní sakrální stavba s dominantní zvonicí postavená pro Církev československou husitskou v konstruktivistickém stylu podle návrhu významného českého architekta Pavla Janáka.

Chebský hrad

Zřícenina románského hradu ve městě Chebu. Jedná se o jedinou císařskou falc, sídlo určené pro příležitostný pobyt císaře Svaté říše římské, na území České republiky.

Josef Chochol

Významný český kubistický architekt, urbanista, designér a teoretik architektury první poloviny 20. století.

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Monumentální kostel v Kutné Hoře, v jehož architektuře se spojují nejlepší tradice středoevropské vrcholné a pozdní gotiky. Patří k nejambicióznějším a umělecky nejnáročnějším středověkým stavbám, jaké v českých zemích během středověku vznikly.

Jan Blažej Santini-Aichel

Jeden z nejvýznamnějších představitelů české barokní architektury. Proslavil se především svým unikátním stylem zvaným barokní gotika.

Pavel Janák

Významný český architekt a teoretik, jeden ze spoluzakladatelů české moderní architektury.

Zámek Jánský Vrch

Hrad přestavěný na zámek a dominanta města Javorníku, nacházejícího se v nejsevernějším cípu českého Slezska.

Hotel a televizní vysílač na Ještědu

Jedna z nejoceňovanějších staveb v České republice, dominanta a symbol severních Čech. Byla navržena architektem Karlem Hubáčkem a získala prestižní světovou cenu Augusta Perreta.

Zámek Jindřichův Hradec

Hrad přestavěný na zámek ve stejnojmenném městě v jižních Čechách. S rozlohou 3,5 hektaru je třetí největší zámeckou rezidencí v České republice a vynikající ukázkou postupné proměny gotického hradu v pohodlné renesanční šlechtické sídlo.

Eva Jiřičná

Světově respektovaná česká architektka a designérka. Působí hlavně v Londýně a v Praze.

 

 

Zobrazeno 41 - 60 záznamů
z celkového počtu 194

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.