Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Architektura (194 záznamů)

Zámek Kačina

Nejvýznamnější stavba českého empíru, reprezentativní sídlo významného českého rodu Chotků. Budova je obklopena pozoruhodným krajinářským parkem.

Jan Kaplický

Český architekt a designér působící především ve Velké Británii

 

Vladimír Karfík

Český architekt a vysokoškolský pedagog, významná osobnost československé architektury, proslavil se svými stavbami pro firmu Baťa.

Hrad Karlštejn

Jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších hradů v České republice, ukrývající mimořádně cenné gotické interiéry. Nachází se ve Středočeském kraji, přibližně 30 km jihozápadně od Prahy.

Karolinum

Nejstarší dochovaná budova Univerzity Karlovy a její současné reprezentativní sídlo. Dodnes si zachovala mnohé ze své původní středověké podoby, a patří tak k nejcennějším stavbám svého druhu v Evropě.

 

 

Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Katedrální chrám stojící na vrchu Petrov v centru Brna. Je hlavním centrem brněnské diecéze a výraznou dominantou městského panoramatu.

Katedrála sv. Víta

Největší a nejvýznamnější chrám v České republice, dominanta Pražského hradu a jeden ze symbolů české státnosti, v němž byli tradičně korunováni a pohřbíváni čeští králové.

Kilián Ignác Dientzenhofer

Český architekt a stavitel německého původu a nejznámější postava české barokní architektury. Jeho dílo je výjimečné uměleckou kvalitou i neobyčejným rozsahem.

Kladrubský klášter

Areál bývalého benediktinského kláštera na okraji města Kladruby v Plzeňském kraji. Jeho podobu utvářeli dva nejvýznamnější architekti českého baroka Kilián Ignác Dientzenhofer a Jan Blažej Santini-Aichel.

Kolektivní dům v Litvínově

Experimentální komplex obytných budov, který měl realizovat ideál moderního kvalitního bydlení se službami v jednom domě.

Kostel sv. Jakuba v Brně

Středověký kostel v historickém centru Brna. Po staletí byl střediskem náboženského života města a dodnes patří k nejvýznamnějším pozdně gotickým stavbám na Moravě. 

Kostel sv. Jakuba v Jakubu

Románský jednolodní tribunový kostel z 12. století nedaleko Kutné Hory. Je unikátní svou sochařskou výzdobou, nejrozsáhlejším dochovaným souborem románských plastik v České republice.

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně

Monumentální chrám z první poloviny 18. století, který se nachází v horní části Malostranského náměstí v Praze. Je nejznámější barokní stavbou Prahy a jednou z nejcennějších ukázek architektury tzv. radikálního baroka ve střední Evropě.

Kostel sv. Petra a Pavla v Kralovicích

Renesanční kostel v Kralovicích v Plzeňském kraji. Díky využití neobvyklých stavebních materiálů a architektonických řešení patří k nejlepším ukázkám renesanční sakrální architektury v českých zemích.

 

Kostel svatého Václava (Vršovice)

Moderní sakrální stavba z první poloviny 20. století od architekta Josefa Gočára, která je považována za jednu z nejzdařilejších českých církevních staveb ve funkcionalistickém a konstruktivistickém stylu.

Kostnice Sedlec u Kutné Hory

Unikátní hřbitovní kaple s interiérem vyzdobeným lidskými kostmi. Umělecky výjimečný typ tzv. ossuaria, sakrální stavby pro ukládání kostěných pozůstatků. Jeden z ojedinělých architektonických projektů barokní gotiky stavitele Santiniho.

Jan Kotěra

Modernistický architekt, urbanista, designér a teoretik architektury mezinárodního významu, jenž se stal zakladatelem české moderní architektury.

Obchodní dům Kotva

Obchodní dům na pražském náměstí Republiky, vybudovaný v brutalistickém stylu podle návrhu architektů Vladimíra a Věry Machoninových.

Emil Králíček

Výrazný a velmi pozoruhodný architekt začátku 20. století, jehož jméno zůstávalo dlouho neznámé a jehož projekty vytvořené především pro pražské centrum byly anonymní nebo se připisovaly jiným architektům.

Jaromír Krejcar

Jeden z nejvýznamnějších představitelů české avantgardy, architekt, designér a pedagog, který svou tvorbou předznamenal nový styl v architektuře high-tech.

Zobrazeno 61 - 80 záznamů
z celkového počtu 194

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.