Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Architektura (194 záznamů)

Panelová sídliště

Jedna z nejtypičtějších forem bytové výstavby v socialistickém Československu (1948–1989). V panelových domech dodnes bydlí více než čtvrtina obyvatel České republiky.

Hrad Pernštejn

Mimořádně zachovalý hrad u městysu Nedvědice na východním okraji Českomoravské vrchoviny. Patří mezi největší a nejcennější hrady na Moravě.

Petr Parléř

Architekt, stavitel a sochař působící převážně v Čechách. Jeden z nejvýznamnějších představitelů evropské vrcholné gotiky, známý mimo jiné jako stavitel pražské katedrály sv. Víta a Karlova mostu.

Josip Plečnik

Slovinský architekt, urbanista a designér, který dlouhodobě působil v Praze a významným způsobem ovlivnil vzhled Pražského hradu.

Osvald Polívka

Český architekt, kreslíř a urbanista období novorenesance a secese, autor významných veřejných staveb v Praze.

Klášter Porta coeli

Středověký klášter v obci Předklášteří, zhruba 2 km od města Tišnov. Jedná se o jednu z nejstarších a zároveň architektonicky nejhodnotnějších památek rané gotiky v České republice.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Poutní kostel u města Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina, zapsaný na seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO. Výjimečná rozmanitost tvarů a nepřeberné množství skrytých významů z něj činí jedno z mistrovských děl evropské barokní architektury.

Karel Prager

Český architekt a autor významných veřejných budov v Praze, například Nové scény Národního divadla nebo dnešní Nové budovy Národního muzea (dříve budova Federálního shromáždění).

Pražský hrad

Historicky a kulturně významný hradní komplex, chráněný UNESCO. Svou rozlohou, architektonickou skladbou a stářím patří k nejvýznamnějším hradním areálům v Evropě a jako sídlo prezidenta je důležitým reprezentativním objektem.

Průmyslový palác v Praze

Impozantní secesní stavba v pražských Holešovicích. V prostorách paláce probíhají výstavy, koncerty, módní přehlídky apod.

Přemyslovské rotundy

Nevelké kostely kruhového půdorysu, typické pro architekturu českého knížectví v 9.–12. století.

Hrad Přimda

Zřícenina románského hradu nad stejnojmenným městem v západních Čechách přibližně 10 km od hranic s Německem. Je nejstarším kamenným hradem na území České republiky.

Pustevny

Unikátní komplex dřevěných staveb v lidovém slohu podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče v Moravskoslezských Beskydech.

Hrad Rabí

Největší hradní zřícenina v Čechách, nacházející se ve stejnojmenném městě v Plzeňském kraji. Je významná zejména díky svému silnému opevnění, které na konci středověku patřilo k nejprogresivnějším v zemi.

Otto Rothmayer

Český architekt a designér, který se významným způsobem podílel na obnově Pražského hradu.

Rotunda sv. Petra a Pavla a hradiště Budeč

Předrománský kostel a zbytky přemyslovského hradiště nedaleko severozápadního okraje Prahy a jedno z důležitých mocenských center z doby počátku existence českého státu. Rotunda svatého Petra a Pavla je nejstarší dosud stojící stavbou na území České republiky.

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Románská rotunda z 11.–12. století, nacházející se v areálu přemyslovského hradu ve Znojmě. Díky svým unikátním nástěnným malbám patří k nejvýznamnějším středověkým památkám v České republice.

Zámek Roudnice nad Labem

Raně barokní zámek ve stejnojmenném městě v Ústeckém kraji, který se dochoval v téměř původní podobě. Bývá uváděn jako čtvrtý největší zámek na území České republiky.

Rudolfinum

Jedna z nejvýznamnějších pražských veřejných budov, dílo předních českých umělců 19. století, ve kterém se v současnosti nachází významná galerie a koná se např. hudební festival Pražské jaro.

Sázavský klášter

Bývalý benediktinský klášter v městečku Sázava ve středních Čechách, známý především jako centrum staroslověnského písemnictví a cyrilometodějské kulturní tradice v Čechách.

Zobrazeno 121 - 140 záznamů
z celkového počtu 194

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.