Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Architektura (194 záznamů)

Masarykovo nádraží

Nejstarší pražské nádraží a nejstarší stále funkční koncové nádraží v Evropě, navržené v klasicistním stylu, významná technická památka železničního stavitelství.

Masarykův most v Kralupech nad Vltavou

Železobetonový tříobloukový most s reliéfem T. G. Masaryka a znakem města Kralupy. Jediný silniční most přes řeku Vltavu ve městě a jeho okolí.

Josef Mocker

Český architekt, stavitel a konzervátor historických památek, na jejichž ochraně se aktivně podílel.

Palác Morava

Monumentální puristicko-funkcionalistická stavba od architekta Ernsta Wiesnera. Jedna z originálních staveb brněnské moderny, která patří k nejpůsobivějším stavbám moravské metropole.

Zámek Moravský Krumlov

Renesanční zámek ve stejnojmenném městě v Jihomoravském kraji. Patří k nejstarším příkladům arkádového zámku v českých zemích.

Most Legií

Most přes Vltavu v Praze, dokončený v roce 1901. Přes Střelecký ostrov spojuje Národní třídu s Malou Stranou.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzejní instituce, která sídlí v unikátní budově od architekta Jana Kotěry. Byla navržena ve stylu moderny s prvky secese. Muzeum je jednou z městských dominant a kulturní památkou České republiky.

Národní divadlo

Historicky nejvýznamnější divadelní scéna v České republice. Hlavní budova Národního divadla, vystavěná díky rozsáhlé národní sbírce, se stala symbolem kulturní a politické emancipace českého národa a je významnou architektonickou památkou.

Národní muzeum

Největší a nejvýznamnější muzejní instituce v České republice, nejstarší v Čechách, která sídlí v monumentální novorenesanční budově na Václavském náměstí v Praze.

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Ústřední památník druhé světové války v České republice, nacházející se v obci Hrabyně v českém Slezsku.

Národní památník na Vítkově

Funkcionalistický památník na vrchu Vítkově v Praze. Patří k dominantám moderní pražské architektury a jeho součástí je i jedna z největších bronzových jezdeckých soch na světě.

Nová budova Národního muzea

Originální stavba vzniklá rozšířením původní budovy Peněžní burzy, která se stala progresivním a jedním z nejzajímavějších příkladů moderní architektury.

Nová radnice v Ostravě

Monumentální komplex kancelářských budov s dominující konstruktivistickou věží, který se stal symbolem města Ostravy.

Nová scéna

Divadelní budova postavená v brutalistickém stylu s originální fasádou ze skleněných tvárnic, jež vstoupila sebevědomě do historického prostředí a dodnes je vnímána jako kontroverzní gesto. V současné době zde působí všechny soubory Národního divadla.

Otakar Novotný

Český architekt, designér, redaktor a vysokoškolský pedagog, jehož nejvýznamnějším počinem je budova Spolku výtvarných umělců Mánes v Praze.

Obecní dům

Reprezentativní budova v secesním stylu, která plní především kulturní a společenské funkce a která se stala místem vyhlášení samostatné Československé republiky 28. 10. 1918.

Friedrich Ohmann

Rakouský architekt, urbanista a významný vysokoškolský pedagog, jenž působil v Praze a ovlivnil celou generaci českých architektů.

Olomoucký hrad

Areál zaniklého hradu na Václavském návrší v Olomouci, který tvoří historické centrum olomouckého arcibiskupství. Nachází se zde katedrála sv. Václava a množství cenných architektonických a uměleckých památek.

Olšanská vila

Rodinná vila, která se na počátku 20. století stala centrem českých anarchistů a bohémů a ve které se zformovala nová umělecká generace, vedená Stanislavem Kostkou Neumannem.

Olšanské hřbitovy

Rozsahem největší pražská hřbitovní oblast. Tvoří jej celkem 12 pohřebních areálů na celkové rozloze 50 ha. Svojí skladbou, historickým významem, rozlohou a rozličností zde pohřbených osobností jsou důležitou památkou funerální kultury v ČR.

Zobrazeno 101 - 120 záznamů
z celkového počtu 194

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.